Demokracie v 21. století: Krize nebo příležitost? | Institut H21

12/9/2020

Demokracie prochází tvrdou zkouškou zdravotní, ekonomické i společenské krize. Jaké může mít situace důsledky na fungování států a svobodných společností? A lze ji brát jako příležitost pro změnu k lepšímu?

Vlivem pandemie koronaviru došlo k omezení základních práv a svobod, jaké významná část populace nikdy předtím nezažila. Tradiční problémy demokratických režimů, jako jsou rozdělování společnosti nebo rozpad veřejné debaty, se v současnosti kombinují s problémy zcela novými. Patří mezi ně například otázky strojového učení a umělé inteligence, jejichž dopady na politické uspořádání si zatím jen těžko lze představit.

Druhý ročník mezinárodního symposia Demokracie v 21. Století: Krize nebo příležitost? organizuje Institute H21 pod záštitou zakladatele, matematika Karla Janečka a místopředsedy Senátu Parlamentu České republiky Jana Horníka. Symposium proběhne v reprezentativních prostorách Obecního domu, který byl od nepaměti důležitým místem setkávání a diskuzí – v roce 1918 zde například byla dohodnuta a přijata Tříkrálová deklarace, která požadovala osamostatnění Čechů a Slováků od Rakouska-Uherska a vedla k utvoření demokratického Československa.

Cílem symposia je otevřít konstruktivní diskuzi o závažných otázkách a problémech, které dnešní doba přináší, a pomoci tak české a evropské společnosti proměnit současnou krizi v příležitost. Posláním symposia je přizvat do multidisciplinární debaty odborníky na filozofii demokracie, právo, politologii, sociologii, inovativní volební systémy a roli technologií ve společnosti.

Svou účast již potvrdili představitelé a zástupci mezinárodních organizací, diplomatických misí, veřejného sektoru, českých i zahraničních think-tanků a akademické obce. Těšit se tak bude možné na networking u číše vína i občerstvení, které bude po celý den zajišťovat catering Obecního domu.

KDY: 12. září 2020

KDE: Obecní dům, Praha

Vstupenky k dostání ZDE.

Více informací ZDE.