Aktualizovaný průvodce odpovědným podnikáním pro MSP

8. 4. 2016

V dubnu 2016 vydalo Národní středisko podpory kvality a Asociace společenské odpovědnosti aktualizovaného průvodce společenskou odpovědností pro malé a střední podniky.

Společenská odpovědnost (CSR) se u nadnárodních korporací stala běžnou podnikatelskou praxí. Avšak domněnka, že se CSR týká pouze velkých firem, je mylná. Oproti velkým podnikům se však jedná o méně formální přístup. Odpovědné chování je malým a středním podnikům mnohdy vlastní, přirozené, nemusí o něm informovat v rozsáhlých zprávách o společenské odpovědnosti. Působí v daném regionu a není jim lhostejné své okolí. Podnikají odpovědně, se ctí a mohou jít příkladem ostatním.

V roce 2014 jsme společně s Národním střediskem podpory kvality a Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR vydali úspěšného průvodce s názvem Tipy a triky: Společenská odpovědnost pro malé a střední podniky. Vycházel z publikace Evropské komise, jejímž cílem bylo zlepšit informovanost o principech společenské odpovědnosti firem zejména u mikro, malých a středních podniků. Na vytvoření publikace se podílelo zhruba 100 evropských poradců, kteří mají zkušenosti s implementací těchto principů ve firmách.

„Ačkoli byl originál určen primárně poradcům, většinu rad z něj lze aplikovat bez složitého poradenství, a proto jsme se rozhodli vydat jeho upravenou českou verzi. Stačí se jen otevřít řadě nápadů, tipům a trikům, které nabízí, a pochopit, že CSR není ani pro malé a střední podniky nic složitého a že vytvářet udržitelné hodnoty má smysl“, dodává Lucie Mádlová, výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

V dubnu 2016 vám přinášíme aktualizovanou verzi tohoto průvodce, která byla nově doplněna o praktickou kapitolu Příklady dobré praxe z České republiky. Přístup k odpovědnému podnikání a plány do budoucna tak na několika stranách představuje revoluční on-offline obchod s módou ZOOT, úspěšné rodinné firmy LIKO-S a LIVA Předslavice, společnost PERFORMIA a Technické služby Opava.

Online verzi aktualizovaného průvodce Tipy a triky: Společenská odpovědnost pro malé a střední podniky zobrazíte zde. Jeho tištěná verze je opět doplněna o japonské origami. Průvodce vám v případě zájmu rádi zašleme.