Američtí farmáři přetvářejí tabák na letecké palivo

8. 7. 2016

Jak poptávka po tabáku v USA klesá, farmáři ve Virginii experimentují s přetvářením plodiny na životaschopné biopalivo.

Většina z pěstovaného tabáku na 80ti akrech na Briar View Farms v Callands ve Virginii je vybrána pro svoji chuť a vysoký obsah nikotinu. Listy jsou sklízeny ručně, konzervovány kouřem nebo páleny v temnu a prodávány jako tabák na kouření nebo žvýkání za prémiové ceny.

Jeden dvouakrový pozemek však stojí bokem. Jeho chuť a obsah nikotinu nejsou relevantní. Sklizně v červnu a říjnu jsou mechanizované a celá rostlina, včetně listů a stonků, je řezána silážním kráječem a vhazována do kovových nádob. Celé tabákové rostliny jsou sklizeny a přetvořeny na biopalivo.

Na Briar View Farms, pěstitel tabáku první generace, Robert Mills, doufá, že biopalivo založené na tabáku může zažehnout profitabilní budoucnost pro pěstitele tabáku. “S nejistotou tabáku hledají pěstitelé vždy nové příležitosti,” říká.

Poslední čtyři dekády poptávka po tabáku v USA klesala. V 70. letech 20. století američtí farmáři vypěstovali více než 900 000 tun tabáku; od roku 2012 se produkce snížila na cca 360 000 tun. Podle Centra pro kontrolu nemocí a prevence USA se počet tabákových farem snížil ze 180 000 v 80. letech na pouhých 10 000 v roce 2012.

Od roku 2009 měla americká firma zabývající se biopalivem, Tyton BioEnergy Systems, partnerství s agronomy z Technické univerzity ve Virginii a Státní univerzity v Severní Karolině a s pěstiteli tabáku, aby prozkoumali potenciál přetvoření tabáku na biopalivo. Mills pěstuje dva akry energického tabáku v rámci smlouvy s firmou Tyton.

“Experimentujeme s odrůdami, od kterých se tradičními pěstiteli před 50 lety upustilo, protože chuť byla slabá nebo rostliny neobsahovaly dostatek nikotinu,” vysvětluje spoluzakladatel firmy Tyton, Peter Majeranowski.

Vědci zkoušejí vybrané pěstitelské techniky a genetické inženýrství, aby zvýšili cukr a olej ze semen tabáku pro vytvoření slibného zdroje obnovitelného paliva. Odrůdy s nízkým obsahem nikotinu vyžadují malou údržbu, nejsou drahé na pěstování a přežijí tam, kde by jiné plodiny nepřežily.

“Je spousta půdy, která není používána v regionech, kde se pěstuje tabák, a která není dobrá na pěstování řádkových plodin,” říká Majeranowski. “Místo pěstování plodin s malou hodnotou jako sena, si mohou farmáři vydělat více na akr pěstováním tabáku na energii.”

Zdroj: The Guardian Sustainable Business, Social Impact, 6 July 2016, celý článek dostupný zde.