Amsterdam propojuje motivaci recyklovat s podporou lokálních podnikatelů

20. 12. 2016

V jedné z amsterodamských čtvrtí se právě rozjíždí nový projekt nazvaný Wasted. Domácnosti zde za svůj vytříděný plast mohou získat výhody u místních podniků.

Za každý speciálně označený pytel plastu může domácnost získat jednu „zelenou minci“. V tuto chvíli je možné vybrat si odměnu od více než 30ti podnikatelů. Za zelenou minci tak lze získat například druhou kávu zdarma, nebo 50% slevu na opravu kola. Podnikatelé si systém chválí, protože k nim přivádí nové místní zákazníky, kteří se postupem času stávají stálými hosty a doporučují podnik i svým přátelům.

Projekt Wasted má na svědomí nizozemská nezisková organizace Cities Foundation. Od první poloviny roku 2015 se do systému zapsalo již více než 700 domácností. Spolu s růstem celého projektu se do něj zapojil i magistrát města a zajistil odběr tohoto tříděného odpadu přímo z domácností. Sběr tříděného odpadu je totiž jinak zajištěn barevnými kontejnery v ulicích. Propojení místních podnikatelů a odpadního hospodářství je však aktivita, kterou chce magistrát podporovat.

Organizátoři doufají, že jejich projekt bude mít i dlouhodobý dopad. Chtějí totiž vytvořit nové „komunitní“ vztahy mezi obyvateli a podnikateli a zapojit tak i domácnosti, které se obvykle o třídění odpadu nestarají. V budoucnu se organizátoři chystají přejít na nepeněžní směnu, což sníží byrokracii a umožní zapojit do systému i internetové obchody, které by chtěly za recyklaci také odměňovat.

Zdroj: Volně přeloženo z The Guardian: Free coffee and half price bike repairs: Amsterdam rewards its recyclers, publikováno 13. 12. 2016, celý článek dostupný zde