Aplikace Záchranka má 1 000 000 uživatelů, letos začně fungovat i v Maďarsku.

19. 8. 2019

Aplikace Záchranka, oficiální aplikace Zdravotnických záchranných služeb ČR, Horské služby ČR a Vodní záchranné služby ČČK, má po třech a půl letech od spuštění milionu uživatelů.

Tohoto milníku dosáhla i díky podpoře profesionálů z řad záchranných složek, ambasadorů a veřejnosti, v neposlední řadě díky Nadaci Vodafone, která již třetím rokem celý neziskový projekt financuje. Každý den přes aplikaci volá o pomoc cca 50 lidí v nouzi a za celou dobu už na základě volání z aplikace vyjeli záchranáři více než 30 000 ×. V rámci druhého ročníku Cen SDGs, které vyhlašuje Asociace společenské odpovědnosti, se Filip Maleňák stal vítězem kategorie Mladí lídři do 30 let, kterou zaštiťoval Forbes.

Aplikace je unikátní nejen tím, že předává přesnou polohu zraněného. Na dispečinky záchranářů posílá stiskem nouzového tlačítka i další údaje o volajícím – jeho zdravotní indispozice, stav baterie, kontakty na osoby blízké a další informace, které má uživatel vyplněny ve svém profilu. Záchranka je navíc plně upravena pro neslyšící a nevidomé, kterým zásadní měrou usnadňuje komunikaci se záchranáři. V současné době je aplikace plně funkční na území České republiky, Rakouska a na slovenských horách, kde kontaktuje Horskou záchrannou službu SR. Letos na podzim přibude Maďarsko. Potenciál aplikace Záchranka se tak rozšíří na okruh 34 milionů lidí. V dosud nezapojených zemích po stisku nouzového tlačítka aplikace vytočí tamní tísňovou linku, avšak bez odeslání datové zprávy s polohou a dalšími údaji.

V aplikaci se také nachází největší databáze automatizovaných externích defibrilátorů v České republice, nyní jich tam máme 1300 a přibývají denně,“ říká autor aplikace Záchranka Filip Maleňák. Další důležitou součástí aplikace je interaktivní návod první pomoci, který vznikl ve spolupráci s Českou resuscitační radou – každý uživatel se tak může vzdělávat přímo ve svém mobilním telefonu. Aplikace Záchranka má navíc i výukovou verzi přímo pro organizace vyučující první pomoc – využívá ji 600 lektorů a lektorek.

Aplikace letos v květnu začala spolupracovat také s Prahou, kde zavedla tzv. Varovná hlášení. Pokud odbor krizového řízení města vyšle notifikaci s upozorněním či varováním, že na daném území hrozí akutní ohrožení zdraví nebo života obyvatel, uživatel aplikace Záchranka informaci uvidí na displeji svého telefonu a potenciálnímu nebezpečí se tak bude moct vyhnout. Po prázdninách je plánováno zapojení dalších dvou krajských měst. Systém je v plánu rozšířit i na další oblasti Česka.

A jak aplikace Záchranka funguje v praxi? Dobrým příkladem je případ z poloviny června, kdy nevidomá Zuzana Chamulová využila aplikaci Záchranka v Rakousku – Korutanech. Po štípnutí hmyzem u ní nastal anafylaktický šok. „Aplikace Záchranka mi pomohla už podruhé v životě, v obou případech se jednalo o alergickou reakci. Chtěla bych poděkovat celému týmu aplikace Záchranka, personálu rakouského RZS a personálu nemocnice, do které jsem 12. června byla převezena. Velké díky patří taky všem, kteří u toho byli a snažili se jakkoli pomoci. Vím, že komunikace se mnou nebyla jednoduchá, a to pro nikoho. Díky údajům, které v aplikaci Záchranka mám, se tak lékaři mohli dovědět, co mi je, s čím se léčím, a taky třeba to, že jsem nevidomá. Moje slovní zásoba v angličtině je hodně mizivá, ale i přes to to dobře dopadlo. A vy, kdo ještě aplikaci Záchranka v telefonu nemáte, prosím nainstalujte si ji. Nikdy nevíte, kdy vy nebo vaši kamarádi případně kdokoli jiný budete potřebovat pomoc,“ uzavírá Chamulová.


Zdroj: Aplikaci Záchranka má už 1 000 000 uživatelů, letos začne fungovat i v Maďarsku | Záchranka. Záchranka [online]. Dostupné ZDE.