Apple spolupracuje s Malala Fund na podpoře vzdělávání dívek

5. 2. 2018

Tim Cook, generální ředitel společnosti Apple a Malala Yousafzai, bojovnice za práva žen a bezpochyby nejmladší nositelka Nobelovy ceny za mír, byli spatřeni jednoho sobotního rána na společné vycházce v centru Bejrútu.

Za spojením technologického giganta a aktivistky za práva žen není nic jiného než společný záměr. Cílem právě vzniklého partnerství je získat od společnosti Apple finanční prostředky a zdroje pro zajištění vzdělávání pro více než 100 000 dívek z oblastí jako jsou Afghánistán, Pákistán, Libanon, Turecko nebo Nigérie. A nezastaví se jen u počtu 100 000 dívek.

Za účelem společného rozhovoru s Malalou pro The Independent přiletěl do Libanonu nejvlivnější muž společnosti Apple, Tim Cook. Padala témata, jako je potřeba dostupného vzdělání, rozdíly mezi muži a ženami ve Spojeném království nebo v USA. Tim Cook se nevyhl ani otázce, zda jednou na jeho místo bude moci v Apple nastoupit také žena.

Cook není typický manažer, tichý avšak výrazný vkusem, odmítá zažitá klišé a zasazuje se o mírný a kolegiální přístup vedení společnosti. Zatímco Malala se projevuje výraznou energií, přizpůsobenou ostrému intelektu a smyslem pro detail. Společně vypadají jako dva staří přátelé.

 

Malala Yousafzai diskutuje o významu vzdělávání dívek.

Kde se vlastně zrodil nápad společného projektu? Tim Cook vypráví: „ S Malalou jsem se potkal v říjnu loňského roku na Univerzitě v Oxfordu. Začali jsme si povídat. Hned jsem poznal, že má jasnou vizi. Naše povídání se točilo kolem rovnosti a významu vzdělání. Obojí patří mezi základní hodnoty naší společnosti. A tak vzplanul oheň. Okamžitě jsem věděl, že brzy vznikne společný projekt.“

Malala dokončuje příběh: „Byla jsem potěšená, že jsem se s Timem mohla v Oxfordu setkat. Navzájem jsme si položili otázku, jak mohou technologie pomoci při dosahování vzdělání u mladých dívek. Takového vzdělání, po jakém touží, a hlavně které si zaslouží. Společnost Apple představuje pro mou práci velkou výzvu. Nejenže mají expertízu a odborné znalosti, mají ale také tolik potřebné zdroje a zároveň neuvěřitelné lidi.“

„Následovala otázka, jak můžeme pomoci právě my. Nadace Malaly oslovuje a pomáhá dívkách se vzděláním. Jak bychom mohli spojit naše obory, abychom dokázali oslovit ještě více dívek a zajistit jim tak lepší budoucnost díky kvalitnímu vzdělání. A pak se daly věci do pohybu a já nemůžu uvěřit tomu, že za několik měsíců se ocitám právě zde v Libanonu, kde právě představujeme naše partnerství,“ navazuje Tim Cook.

Cook také zmínil vznešené myšlenky Steva Jobse, zakladatele společnosti. I on kladl důraz na význam vzdělání a podporu studentů. „Již jsme toho v této oblasti učili mnoho, podpořili jsme řadu škol, oslovili jsme masu lidí s pomocí naší iniciativy kódování, prostřednictvím naší maloobchodní sítě pracujeme z řadou různých skupin a zaměřujeme se také na dívčí organizace. V návaznosti na již získané zkušenosti nyní pokračujeme s podporou vize od Malaly.“

 

Dívky v uprchlická škola v Libanonu, která byla postavená díky Malala Fund.

Malala pokračuje: „Tim zmínil vizi. Ta je jasná. Zajistit vzdělání všech 130 miliónů dívek, které jsou v současnosti bez přístupu ke vzdělání. Věřím, že se nám skrze partnerství společností Apple podaří znásobit naše dosavadní snahy. Řada odborníků nyní hledá nové možnosti, jak těmto dívkám usnadnit přístup ke vzdělání, ať už skrze online vyučování, čí získáním nových dovedností v oblasti vědy, technologie, inženýrství, či matematiky.“

Jeden z velkých problémů ve vzdělávání arabských žen se však nachází mimo školu. Univerzity, jako ryze mužské prostředí, zůstávají ženám stále uzavřené. Ženy se těžko prosazují již na prvním stupni. Veškeré snahy jsou zatím iniciovány na pomoc v primárním sektoru, to se snaží změnit zahraniční iniciativy a lídři, kteří podporují vysokoškolská vzdělávání například pomocí stipendií. Velký výpadek však představuje také prostřední stupeň, pokud dívkám chybí středoškolské vzdělání, nemají následně přístup k vysokoškolskému programu. Nelze upřít fakt, že jakmile dívky získají 12 let kvalitního vzdělání, otevírají se jim možnosti při volbě budoucího povolání. Mohou tak hledat, kým opravdu jsou a vytvářet a zároveň si i plnit vlastní sny.

„Myslím, že proto abychom mohli dosáhnout pozitivních výsledků, potřebujeme v první řadě zapojení vládních institucí. Je důležité, abychom veslovali všichni stejným směrem,“ odpovídá Tim Cook na řečnickou otázku, zda dokáže vláda řešit krizi ve vzdělávání. „My nejsme nositelem odpovědnosti, to vláda staví místní školy, vláda hraje zásadní roli. A jsou věci, které my sami ovlivnit nedokážeme. Právě zde nastává okamžik, kdy musí vlády jednotlivých zemí zakročit,“ dodává. Malala doplňuje, že významnou roli sehrávají místní advokáti, kteří například dohlížejí, že je v těchto zemích garantována povinná školní docházka celých 12 let, místo původních devíti.

V zemích jako jsou Spojené státy nebo Velká Británie se otázky rovnosti žen se otáčejí kolem témat platových nerovností, či zastoupení žen ve vysokých funkcí. Podle Cooka je potřeba, aby společnosti převzali odpovědnost za důsledky svého fungování. Pokud existuje jen málo žen, které se uplatňují ve velkých IT společnostech, je potřeba to změnit. A proto se v Apple zaměřují na vzdělávání dívek v těchto oborech už od útlého dětství.

 

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook a Malala Yousafzai, laureátka Nobelovy ceny za mír, navštívili libanonské a syrské studenty v Bejrútu v Libanonu.

Malala a Tim Cook se během své ranní procházky potkali s rodinou Trawi. Díky společnému projektu Malaly a společnosti Apple získala tato muslimská rodina možnost umístit všechny své tři dcery na prestižní křesťanskou školu v centru Bejrútu. Součástí projektu je mimo jiné také spolupráce s místní neziskovou organizací Libanonské centrum alternativního vzdělávání, která zprostředkovává alternativní vzdělávací balíčky pro studentky. Tyto balíčky obsahují vzdělávací program, základní počítačovou desku, wifi připojení a náhradní zdroje baterií, které lze využívat v lokacích bez přístupu k energiím.

Právě v tomto Libanonském vzdělávacím centru u příležitosti společného setkání s desítkami dívek ze vzdělávacího programu, končí společná vycházka Malaly a Tima Cooka.


Zdroj: Malala and Apple launch partnership to get at least 100,000 underprivileged girls into school | The Independent. The Independent | News | UK and Worldwide News | Newspaper [online]. Volně přeloženo z AJ, dostupné ZDE.