Autis Centrum pomáhá rodinám dětí s autismem

Ze světa členů

19. 12. 2024

Organizace Autis Centrum, o.p.s. nabízí v České republice podporu nejen rodinám pečujícím o děti s autismem, ale také dospělým autistům.

„Dostávají se k nám klienti s různými obtížemi. Problém v rodině nemusí způsobovat jen autismus samotný, ale reakce okolí na projevy chování dítěte. Dítě bývá vyčleňováno z kolektivu vrstevníků, což zvyšuje riziko psychických problémů a sociální izolaci dítěte i jeho rodiny,“ říká Milena Urbanová, ředitelka Autis Centra. Dodává, že rodiče se často setkávají s nepochopením, zlehčováním či neznalostí projevů chování těchto dětí nebo dospělých. A to bohužel někdy u odborníků.

Včasná pomoc pro rodiny v Česku

Zpočátku nabízelo Autis Centrum v Českých Budějovicích jen volnočasové aktivity pro děti s autismem. Aktuálně zajišťuje odbornou podporu více jak 150 rodinám pečujícím o dítě nebo dospělého s autismem v Jihočeském kraji. Organizace poskytuje odlehčovací službu pro rodiny, ranou péči, sociálně aktivizační službu a službu týdenního stacionáře, pořádá příměstské tábory a pobyty pro rodiny, sourozenecké a rodičovské skupiny. O pomoc se na Autis Centrum obracejí desítky rodin z celého Česka, které bohužel nemůže uspokojit. Poptávka mnohonásobně převyšuje nabídku.

Podle dostupných celosvětových dat je v populaci zhruba 2,8 % dětí s autismem. Řada z nich má přidružené obtíže, které jim komplikují každodenní fungování. Dalších přibližně 6 % dětí může mít projevy autismu, které však nemusí nutně zasahovat do fungování v běžném životě a nemají na dítě a jeho okolí negativní dopad. V Česku jako jedné z mála zemí nastal obrovský posun v roce 2017, kdy byl v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost plošně zaveden screeningový test M-CHAT, kterým lze odhalit první známky odlišného neurovývoje dítěte už v batolecím věku. Každý rodič v případě pozitivního testu má šanci vytvořit svému dítěti předpoklady pro co nejlepší vývoj.

„Raná péče Autis Centra je služba určená právě pro takto zachycené děti. Rodiče k nám do rané péče přicházejí často právě na doporučení lékařů po vyslovení podezření na odlišný neurovývoj dítěte. V rané péči získávají všechny dostupné informace včas a mohou tak na základě nejnovějších poznatků z oboru vývojové psychologie a neurovědy se svým dítětem sami pracovat na jeho úspěšném rozvoji,“ sděluje Vladimíra Šenkýřová, vedoucí rané péče. Raná péče je určená i dětem, u kterých je odborníkem, tedy pediatrem, psychologem, psychiatrem, ale i p. učitelkou v mateřské škole, pozorován narušený vývoj v oblasti komunikace nebo sociálního chování. Dítě může mít obtíže v porozumění řečí, verbálním vyjadřování, potíže s orientací v prostředí, nehraje si s vrstevníky obvyklým způsobem, neodhadne nebezpečí, bojí se neznámých lidí, zvířat, vadí mu hluk a v důsledku přetížení svých smyslů může neadekvátně reagovat, a to i agresí.

Osamělost je skutečné postižení

Pro pečující rodinu bývá výchova dítěte na autistickém spektru velkou zátěží. Vyloučení dítěte ze školního kolektivu, neschopnost komunikovat jako ostatní nebo ignorace potřeb dítěte s jinakostí mohou být spouštěčem doživotních traumat, která autista nedokáže bez odborné pomoci překonat. Velmi snadno se v takových případech dítě nebo dospělí s autismem může dostat do sociální izolace, z níž nebývá návratu.

Co pomáhá, může být jednoduché. Člověk je tvor společenský. Potřebuje někam patřit, někam směřovat, mít naplněné vztahy s lidmi. Děti s autismem mají stejné potřeby jako děti zdravé, jen k jejich naplnění potřebují specifičtější cestu nebo větší podporu. Je prokázané, že dlouhodobá sociální izolace vede ke zhoršování zdravotního stavu, nárůstu úzkosti a stresu. Některé děti s autismem a mentálním postižením se v důsledku svého zdravotního hendikepu dostávají do této izolace častěji. Síť jejich sociálních vztahů a kvalita těchto vztahů bývá někdy velmi žalostná a institucionální péče ji nedokáže nahradit.

Právě proto se Autis Centrum obrací na veřejnost s nabídkou homesharingu neboli sdílené péče. „Hledáme parťáky dětí s autismem, lidi, kteří chtějí věnovat pár hodin svého volného času dítěti s autismem, dopřát mu nové zážitky a pomoci mu překonat osamělost,“ vyzývá veřejnost Milena Urbanová. Dodává, že homesharing přináší oboustranně obohacující vztah, sebepoznání, nové znalosti a dovednosti a určitě také dobrý pocit z toho, že pomoc vlastně nemusí být vůbec složitá. „Homesharing má obrovský přínos pro naši společnost. Pomáhá nejen dítěti, ale i pečující rodině. Ta si na chvíli může odpočinout a zároveň ví, že dítě, které společnost vyčleňuje, má parťáka jako ostatní děti. A to je asi to nejvíc, co si každý rodič přeje. Aby jeho dítě měl někdo rád a ještě někdo jiný než rodič s ním dokázal pár hodin být, sdílet jeho pocity, věnovat se mu,“ přibližuje homesharing Milena Urbanová veřejnosti. Dodává, že i několik málo hodin měsíčně, které dítě s autismem stráví společně s hostitelem, poskytne dítěti neocenitelný sociální kontakt a otevře mu šťastnější budoucnost.


Zdroj: Autis Centrum pomáhá rodinám dětí s autismem. Autem Centrum. Tisková zpráva

Související

Nový web jsemvicnezmojenemoc.cz nabízí podporu nemocným i jejich blízkým

Přejít na článek

Čisté energie a mír: Veřejnost se od vzdělávání přesunuje k jiným prioritám udržitelného rozvoje

Přejít na článek