Balení zubní pasty Coolpaste je šetrné k životnímu prostředí

23. 1. 2020

Mnoho výrobků pro ústní hygienu je zabaleno v plastových tubách a v papírových krabicích. Balení zubní pasty Coolpaste bylo vytvořeno tak, aby nabídlo ekologičtější alternativu.

Až příště půjdete do drogerie, pečlivě se rozhlédněte kolem sebe. Všimnete si, jak složité je vybrat produkty s co nejmenším obalem. V případě malých věcí se bude jednat většinou o plast. V mnoha případech jsou balení zabalená do dalších krabic, tak jejich „vybalováním“ ztratíme hodiny času. Začněme řešením tohoto problému u jednoho z nejpopulárnějších každodenních produktů – u zubní pasty!

Na akademické půdě se zrodil projekt Coolpaste – udržitelná alternativy naší důvěryhodné staré zubní pasty. Cílem bylo vyvinout udržitelný obalový design pro zubní pastu způsobem, který neovlivní jejich trvanlivost při přepravě nebo naskládání na police v drogerii. Pro účely projektu byla jako předmět studie použita zubní pasta Colgate. Coolpaste získala nejen fyzickou rekonstrukci, která byla pro životní prostředí lepší, ale byly obnoveny i grafické prvky produktu, aby odrážely samotný cíl projektu. Papírová krabice byla po důkladném průzkumu trhu a studii prodeje odstraněna, aniž by to ovlivnilo integritu zubní pasty. Díky tomu byl produkt lehčí, snížil se odpad a zjednodušil se branding, což rovněž eliminovalo použití chemických inkoustů.

Balení sestává pouze z biologicky rozložitelné tuby, která udržuje zubní pastu uvnitř a eliminuje potřebu krabičky ve prospěch zavěšeného designu, samotná tuba se jednoduše zavěsí na regál v obchodě. Design by vyřešil logistické (a tedy i environmentální) problémy pro globální značky zubních past. Pomáhá také snižovat zbytečné obaly a odpady, a zároveň snižuje celkovou hmotnost produktu. Návrh představuje inovativní řešení pro odvětví ústní hygieny, méně vzniklého odpadu rezonuje s požadavky spotřebitelů na eco-friendly výrobky s přesahem.

Zubní pasta Coolpaste je návrhem designéra Allana Gomese, který udržitelné balení vytvořil jako akademický projekt na Federální univerzitě v Minas Gerais.


Zdroj: A sustainable toothpaste packaging design that thinks outside the box – literally! | Yanko Design. Yanko Design | Modern Industrial Design News [online]. Copyright © Yanko Design 2019 [cit. 23.01.2020]. Dostupné ZDE.