Ben & Jerry’s zvyšuje laťku. Odolává plastům na jedno použití.

27. 2. 2019

Ben & Jerry’s je značka, která si stála za svým už dávno před tím, než se z takzvaného korporátního aktivismu stalo neustále se rozvíjející hnutí uvnitř podnikatelské komunity.

Ačkoliv brand spadá pod společnost Unilever již od počátku století, aktivismus je stále součástí firemního poslání – například při vystupování proti různým nařízením Bílého Domu nebo pojmenování jedné z příchutí zmrzlin „Vzdor“, zisk z jejího prodeje pomáhá financovat čtyři neziskové organizace. Od dodavatelského řetězce, který poskytuje druhou šanci zaměstnancům, až po přechod na fair trade, Ben & Jerry’s stojí daleko před zbytkem své konkurence.

Nyní uznávaná zmrzlinářská značka plave proti proudu jednorázově používaného plastu. Na konci ledna firma se sídlem v americkém státě Vermont oznámila svůj odklon od používání jednorázových plastů na svých pobočkách.

Zřejmě to bude pro Ben & Jerry’s složitý, ale nesmírně působivý krok kupředu. Firma prohlásila, že ročně je jen v jejich obchodech rozdáno na 2,5 miliónu plastových brček a neuvěřitelných 30 miliónů plastových lžiček. Pokud bychom toto obrovské množství plastových lžiček poskládali za sebou, vytvořili bychom stezku táhnoucí se od Champlainova jezera v americkém Vermontu až po sever Floridy.

Mít v každém z obchodů koše na recyklování není řešení, tvrdí firma. „Naší cestou z tohoto problému není recyklace,“ uvedla ve veřejném prohlášení Jenna Evans, globalní manažerka udržitelného rozvoje firmy.

 

Tak co si Ben & Jerry’s počnou s hromadou jednorázového odpadu? Firma se rozhodla zahrnout následující tři kroky:

  • Od srpna 2018 jsou plastová brčka zákazníkům podávána pouze na vyžádání. Ben & Jerry’s prohlásili, že mnoho jejich poboček již přešlo k alternativám, jako jsou papírová brčka. Ta budou k dostání na vyžádání od začátku dubna.
  • Od 9. dubna budou všechny lžičky vyrobeny ze dřeva. Nebylo ovšem zmíněno, z jakého dřeva budou lžičky vyrobeny, a zdali bude dřevo pocházet z odpovědného nebo certifikovaného zdroje.
  • Do konce příštího roku chce firma najít alternativy pro jejich plastové kelímky a plastová víčka.

Pro ty, kteří si dopřávají koupi Ben & Jerry’s v supermarketech, se firma také snaží najít řešení nového obalu. Zdrojem certifikovaného papíru pro značku Ben & Jerry’s je již po dekádu Forest Stewardship Council (FSC), ale jejich obaly je složité udržet dál od skládek či spaloven – vrchní vrstva materiálu na papíru dělá tyto obaly těžko recyklovatelné či kompostovatelné. Je na obzoru řešení postavené na rostlinné výrobě? Firma prohlásila, že nyní hledá alternativy.

Samotné prohlášení Ben & Jerry’s není průlomové; firma přiznává, že tyto kroky nejsou dostatečné, aby zabránily další proudy plastů do světových oceánů. Nicméně, tyto změny vysílají signál dalším potravinářským firmám: dokažte, že jste několik kroků před spotřebitelskými trendy, nebo brzy zůstanete v pozadí.


Zdroj: TriplePundit: Ben & Jerry’s Steps Up, Resists Single Use Plastics. TriplePundit: Reporting on the Triple Bottom Line & Sustainable Business News [online]. Copyright © [cit. 27.02.2019]. Dostupné ZDE.