Berlínská společnost vyrábí z kávové sedliny znovupoužitelné kelímky

25. 7. 2019

Všichni víme, jak se naše oceány topí v plastu. Může se zdát, že tato hrozba zatím nemá konce! Zbavit se jednorázových plastů patří mezi nejnáročnějších a nejpalčivější témata dnešní doby. Mladý Berlíňan se to rozhodl změnit.

I když si všichni užíváme náš denní šálek kávy, jen ve Spojených státech se každoročně generuje 120 miliard kelímků na jedno použití. Navíc odpad, který vytváří lidé po celém světě, netvoří jen biologicky nerozložitelné kelímky, ale také množství kávové sedliny ze samotné produkce kávy. Kaffeeform je start-up Juliana Lechnera, který používá kávovou sedlinu pro výrobu opakovaně použitelných šálků.

 

Kelímky jsou 100% biologicky rozložitelné a obsahují 40 % kávové sedliny

Jak na tento nápad přišel? V roce 2009 si Julian Lechner při studiu produktového designu všiml, kolik kávy denně společně se svými vrstevníky vypije. Zjistil, že průměrný člověk v Německu spotřebuje až 6,5 kg kávových zrnek za rok. Téměř 99 % všech šálků na kávu je vyhozeno do koše, dokonce i doba rozkladu papírových kelímků může trvat téměř 20 let, než se správně rozloží.

 

Lechner tak vytvořil systém opětovného použití vyřazeného kávového základu a kávové sedliny k výrobě ekologických kelímků kávy. Na této misi záchrany planety se nepodílí sám, ale spolupracuje i s dalším start-upem Crow Cycle Courier Collective. Jejich zaměstnanci každý den shromažďují téměř 50 kg zbytků kávy, která je poté vyčištěna v dílnách Kaffeeform.

Kávová sedlina je poté zaslána do dalšího zařízení, aby uschla a smíchala se s přísadami, jako jsou rostlinná vlákna, přírodní pryskyřice a oříšky z buků. Silný tlak a teplo komprimují až 6 hrnků kávové sedliny, aby se vytvořil jeden šálek a talířek. Hotové výrobky jsou 100% biologicky rozložitelné a obsahují 40 % kávové sedliny.

 

Julian Lechner se svým šálkem

Budoucnost Kaffeeform spočívá v jeho vizi vyrábět z kávové sedliny nejen šálky, ale rozšířit se i na výrobu nábytku a produktů životního stylu. Lechnerovy kelímky v současné době používá přes 20 berlínských kaváren a 150 prodejců po celé Evropě. V Česku je můžete vyzkoušet v Elsner Bistro v Brně a v Kafe Knihy Jednota v Táboře. Můžete si kelímek také objednat na tomto odkazu.


Zdroj: This Berlin Company Is Turning Coffee Grounds Into Recycled Reusable Cups. TruthTheory – [online]. Dostupné ZDE.

Více na www.kaffeeform.com.