Bill Gates chce daně z robotů, všichni tak můžeme mít lepší život

27. 2. 2017

Roboti ještě neovládli svět, ale jejich hrozící vzestup již nyní přispívá k obavám.

Bill Gates navrhl způsob, jak usnadnit přechod k více automatizované existenci, kde roboti budou pracovat místo lidí: zdaní se.

V rozhovoru s Quartz Gates zmínil, že zdanění robotů konfrontuje strach a výhrady, kteří mají mnozí lidé v otázce rostoucí integrace robotů a nahrazování lidí na pracovních pozicích.

Gates poukazuje na to, že zaměstnanec s ročním platem 50 000 amerických dolarů v současné době platí daně z těchto příjmů, které jdou do vlády pro poskytování služeb v oblasti zdraví či vzdělání. Jestliže jsou roboti zdaněni podniky a korporacemi, tento krok v podstatě uvolní trh práce a bude stále vytvářet finanční prostředky pro sociální péči s cílem učinit svět lepším místem pro život.

„Tento svět chce využít příležitost k vytvoření zboží a služeb, které dnes máme, k uvolnění pracovního trhu. Nechte nás, lidi, dělat lepší práci při oslovování starších osob, k vytvoření menších tříd ve školách, ať můžeme pomáhat dětem se speciálními potřebami a požadavky. Všechny z těchto věcí totiž potvrzují, že lidská empatie a pochopení jsou stále velice unikátní. A my se stále vypořádáme s ohromným nedostatkem lidí, kteří nám v tomto mohou pomoci,“ řekl Gates.

„Nemůžete ale prostě zříci daně z příjmu, protože je součástí systému, jak jsou financováni lidé a pracovníci výše zmíněné úrovně,“ dodává Gates.

Podle Gatese by peníze z daní mohly pocházet buď z firemních úspor, které firma získá tak, že nemusí platit a podporovat lidské pracovníky, nebo daní z robotů firmy samotných.

Fakta nasvědčují tomu, že roboti jsou na dobré cestě, aby v roce 2025 převzali více než 30 % pracovní síly. Jedná se o děsivou představu obzvláště pro ty, kteří myslí na pracovní místa pro uprchlíky a přistěhovalce v Evropě a USA.

Dle studie ze Světového ekonomického fóra v současné době celkem 5 milionů lidí v 65 % světové ekonomiky pracuje na pozicích, které mohou být nahrazeny automatizovanými funkcemi během následujících tří let. Nejvíce znepokojujícím faktem je, že nejvíce postiženy budou pravděpodobně ženy v administrativě.

Celé téma zároveň představuje výzvu a příležitost k vytváření a oceňování pracovních míst v oblasti lidských služeb a pracovních míst pro ženy.

V utopické automatizované budoucnosti by nárůst robotů mohl v ideálním případě vést k vyšší kvalitě života. K tomu však může dojít pouze tehdy, pokud se zvýší oceňování pracovních míst s nutnou dávkou „lidské empatie a porozumění“ a dá se důraz na školení pro ty, jejichž pozice byly nahrazeny.

Nejedná se jen o obhajobu Bill Gatese ve prospěch zdaňování robotů. Je to důležité upozornění, protože svět má šanci dostat se blíže k politice, která prospívá lidem a chrání, aby v budoucnu nedocházelo k úbytku pracovních příležitostí. Než tyto změny ale skutečně začnou ovlivňovat velkou část populace, bude to ještě těžký boj.

Zákonodárci Evropské unie již navrhli zákon, který by zavedl daň z robotů. Návrh zákona byl však zamítnut. Jeho odmítnutí bylo podporováno některými zástupci robotického odvětví v hodnotě 46 miliard amerických dolarů. Přesto podpora od Gatese k této iniciativě je slibným začátkem směrem k pozitivní změně.

Zdroj: Global Citizen, Bill Gates Wants to Tax Robots So We Can All Have Better Lives, 20. února 2017, volně přeloženo z aj, celý článek dostupný zde