Bill Gates investuje 30 milionů dolarů do výzkumu pro cenově dostupné testy Alzheimerovy choroby

23. 7. 2018

Alzheimerova choroba postihuje bezmála 50 milionů lidí na světe. Zatím však neexistuje způsob, jak onemocnění v raném stádiu rozpoznat. Snahy rozeznat a léčit tuto nemoc jsou klíčem k dosažení SDG 3 - Zdraví a kvalitním životě pro všechny.

Miliardář a známý filantrop Bill Gates se zavázal k většímu výzkumu Alzheimerovy choroby. Zakladatel společnosti Microsoft spolu se zasloužilým ředitelem společnosti Estée Lauder Leonardem Lauderem tento týden podle agentury Reuters oznámili, že v následujících třech letech investují 30 milionů dolarů do rozvoje nových testů na včasné zjištění této nemoci.

 

Zdroj: Alzheimer’s Drug Discovery Foundation

„Stávající proces diagnostikování Alzheimerovy nemoci není dostačující,“ napsal Bill Gates na svůj osobní blog spolu s vysvětlením současných limitů testování nemoci. „Začíná se poznávacím testem. Když si v něm nevedete dobře, doktor musí vyloučit všechny ostatní možné příčiny ztrácení paměti, jako je mozková mrtvice nebo nedostatečné prokrvení. Pak vám může lékař objednat lumbální punkci nebo PET scan. Přestože jsou tyto metody docela přesné, s naprostou jistotou se dá Alzheimer diagnostikovat až posmrtně při pitvě.“

 

Gates podle svých slov nicméně věří, že existují lepší cesty, jak nemoc diagnostikovat již v raném stádiu, a proto se rozhodl poskytnout finance pro Diganostics Accelerator prostřednictvím Alzheimer’s Drug Discovery Foundation (ADDF), kterou založil právě Lauder.

„Potřebujeme jednodušší cestu, jak Alzheimera diagnostikovat – něco jako krevní test nebo oční vyšetření – ještě před tím, než budeme schopní průběh nemoci zpomalit,“ citovala CNN z Gatesova vyjádření. „Představte si svět, kde je diagnostikování Alzheimerovy choroby tak jednoduché jako získání krevních testů při vaší pravidelné lékařské prohlídce.“

 

Zdroj: CNN

Zprávy o projektu Diganostisc Accelerator přichází podle TIME po Gatesovu prohlášení z konce minulého roku, že na výzkum Alzheimerovy choroby poskytne 100 milionů dolarů. V tu dobu také Gates prozradil, že ho nemoc zasáhla osobně jako člena rodiny, a to kvůli otci, který touto nemocí trpěl.

ADDF uvádí, že na žebříčku příčin úmrtnosti v USA je nemoc na šestém místě. Podle zprávy CNN na Alzheimera zemře víc lidí než na následky rakoviny prsu a prostaty dohromady. V současnosti žije s Alzheimerem šest milionu Američanů a u dalších 14 milionů lidí se předpokládá, že je mozková porucha zasáhne do roku 2050.

 

Zdroj: Alzheimer’s Drug Discovery Foundation

Podle zprávy Alzheimer’s Disease International se světově tyto údaje ještě zvyšují na 50 milionů lidí s očekávaným zasažením dalších více než 131 milionů jedinců do roku 2050. Těm všem může pomoci včasné zjištění a možné nové léčebné metody, jejichž výzkum Bill Gates financuje.


Zdroj: Bill Gates Invests $30M for Affordable Early Alzheimer’s Test. [online]. Global Citizen, www.globalcitizen.org. Copyright © 2012 [cit. 23.07.2018]. Volně přeloženo z AJ, dostupné ZDE.