Bill Gates ke koronaviru: 5 věcí, které musí světový lídři udělat hned teď

23. 3. 2020

Spolupráce na mezinárodní úrovni a podpora vývoje vakcín jsou klíčovými kroky v boji s koronavirem.

Miliardář a filantrop Bill Gates napsal před nedávnem článek do New England Journal of Medicine, kde uvedl seznam naléhavých opatření, která by měli světoví lídři v reakci na celosvětové šíření koronaviru okamžitě přijmout. Koronavirus nazval přímo „patogenem, který se objeví jednou za století“.

Bill a Melinda Gatesovi již přislíbili více než 100 milionů dolarů na boj proti šíření koronaviru a podporu lidí žijících v extrémní chudobě, kteří budou koronavirem zasaženi.

Zde je 5 bodů, které Bill Gates uvedl v tuto chvíli jako klíčové:

1. Bohaté státy musí podpořit chudší státy

Nejchudší státy světa budou pravděpodobně těmi nejvíce ohroženými. Jejich zdravotnické systémy a infrastruktura jsou velice náchylné na jakékoli podněty. Podle Gatese by proto bohaté státy měly pomoci africkým a jihoasijským státům, aby zajistily zpomalení šíření viru.

2. Testování vakcín musí být urychleno

Ještě předtím, než mnozí lidé vůbec slyšeli o koronaviru, světoví vědci již pracovali na zpomalení jeho šíření. V současnosti se vyvíjí 8 vakcín, jejichž testy by měly být zahájeny v červnu. Gates však trvá na tom, že vědecká komunita musí jít ještě rychleji. Testování podle něj musí začít ihned, aby odhalilo antivirus.

3. Zdravotnické systémy musí být posíleny

Gates apeluje na světové lídry, aby pojmenovali výzvy, které s koronavirem a dalšími budoucími globálními epidemiemi přichází, a to jak v krátkodobém, tak i dlouhodobém horizontu. Požaduje podporu zemí s nízkými příjmy při budování robustních zdravotnických systémů, schopných bránit lidi před propuknutím onemocnění.

4. Klíčová je mezinárodní diplomacie

Zatímco probíhá vývoj vakcíny proti koronaviru, vyvstává další otázka: jaká je nejrychlejší cesta, jak dopravit vakcínu přes hranice? Gates tvrdí, že nejlepším způsobem, jak dosáhnout konsensu, je využití již existujících globálních fór, jako je například Světová zdravotnická organizace. Tak by byly zajištěny stejné podmínky pro všechny státy od začátku výzkumného procesu až do dodání vakcíny.

5. Nutnost okamžitého financování

Pro urychlení vývoje vakcíny a její zavádění jsou naléhavě nutné miliardy dolarů. Tyto peníze musí prvně pocházet od vlád, aby tak povzbudily soukromý sektor k investování. Je nezbytné, aby finance plynuly i do odlehlých oblastí, kde se často nachází to nejvíce zranitelné obyvatelstvo.


Zdroj: Bill Gates on Coronavirus: 5 Things World Leaders Must Do Right Away. [online]. Copyright © 2012 [cit. 22.03.2020]. Dostupné ZDE.

Související

Češi dodržují opatření proti koronaviru výrazně méně než na jaře

Přejít na článek

Coca-Cola HBC pomáhá v Česku i na Slovensku bojovat proti koronavirové pandemii

Přejít na článek