Upcycled boby nejen jako ministerský dárek

27. 2. 2023

Proč lze považovat darování něčeho upcyclovaného za velký krok nejen pro výrobce, ale doufejme, že i jako velký krok pro lidstvo? Ano, řečeno s trochou nadsázky.

V dnešní době nadprodukce a neustálé konzumní masáže naštěstí můžeme stále častěji vidět a slyšet snahy o opačný přístup nejen jednotlivců, ale i výrobců a celých skupin populace. Zkrátka všech, kteří vidí budoucnost trochu jinak. Díky všemu zmíněnému tak stále častěji dostávají prostor výrobky ne zcela nové, ale oživené. Takové, které dříve sloužily svému účelu a když dosloužily, nedošlo k jejich přímé recyklaci, ale upcyklaci.

Krásným příkladem jsou originální upcyclované boby od ostravské agentury NAVZDORY. Jejich hlavní část tvoří výseky ze starých plachet, které se hrdě pnuly na mnoha kamionových návěsech a když dosloužily, putovaly právě do jejich dílny. Naplněny jsou odpadním molitanem, dalším materiálem, který by jinak bez další snahy putoval tou nejsnazší a nejlevnější cestou rovnou do rukou odpadních společností. Ale díky spolupráci se jej daří namísto cesty na skládku využít právě v bobech.

Obě tyto nejdůležitější části se pak v dílně pod šikovnýma rukama švadleny promění ve finální produkt. Ruční práce je další částí do skládačky kvalitního výrobku. V NAVZDORY se tak daří kombinovat nejen myšlenku upcyklace, ale i poctivé práce a čistě české výroby obecně.

Boby jsou hotové, připravené na zimní radovánky. Díky své fortelnosti a způsobu výroby zvládnou věci, o kterých si mohou klasické masově vyráběné plastové boby nechat zdát

Upcyclované boby jsou nejen zárukou mnoha let používání bez viditelných známek opotřebení, ale v rámci použitelnosti i vstupenkou pro bláznění na kopci pro všechny otce od rodin bez ohledu na jejich váhu, ba dokonce zvládnou svézt i více členů rodiny najednou. Nosnost je tedy dalším plusem. Poslouží nejen na svahu, ale i pod ním, například jako pohodlné sedátko, kupříkladu při popíjení horkého čaje.

Design je poslední třešničkou na dortu. Velmi svérázný, s akcentem pro použitelnost a zajímavou a neokoukanou formou ztělesňující punk na úrovni – nebo, jak tomu v NAVZDORY říkají, PUNK-CYCLING. Boby jako celek a i jejich úspěch jsou další ukázkou, že má společnost, a ve své podstatě i B2B a B2C sektory k udržitelnosti daleko blíž, než tomu bylo před lety.

Náš ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se rozhodl tyto boby darovat při předávání štafety předsednictví v rámci Evropské unie. Upcyclované boby od české značky NAVZDORY daroval Romině Pourmokhtariové, která je mimo jiné i nejmladší švédskou ministryní životního prostředí. Kromě ministerské premiéry a všeobecného zájmu má NAVZDORY s boby úspěch i na poli modelingu. Tedy ne přímo na mole, prozatím, ale u jedné z předních českých (nejen módních) influencerek Jitky Nováčkové, které problematika udržitelnosti rozhodně není cizí.


Zdroj: Boby nejen jako ministerský dárek. NAVZDORY. Blogový článek.

Související

Jak si vaše společnost vede v soft odpovědnosti ve srovnání s ostatními?

Přejít na článek

Česko v SDG Indexu obsadilo 8. místo. Nejvíce ztrácí v oblasti klimatických opatření a rovnosti

Přejít na článek

Cirkulární akademie oficiálně zahájila svou činnost. Bude učit firmy, jak aplikovat udržitelnost a cirkulární ekonomiku do svých procesů

Přejít na článek