Boj proti plýtvání potravinami díky projektu Hezky česky pro ZOO

17. 5. 2022

Pro letošní rok PENNY připravilo projekt HEZKY ČESKY PRO ZOO. V rámci boje proti plýtvání potravinami nyní spolupracuje s bezmála 20 zoologickými zahradami po celé republice, do nichž dodává pro zvířata nespotřebované ovoce a zeleninu ze svých obchodů.

„Hledali jsme způsob, jak zužitkovat ovoce a zeleninu, kterou už nechceme nabízet našim zákazníkům, protože její kvalita neodpovídá naším přísným nárokům. Jedná se většinou o ovoce a zeleninu poškozenou například při manipulaci nebo při transportu, přičemž je nadále zcela nezávadná. V loňském roce jsme proto v rámci pilotního projektu navázali spolupráci se ZOO Safari Parkem ve Dvoře Králové, který byl úplně první. Následně jsme oslovili další zoologické zahrady a reakce, která následovala, byla pro nás příjemným překvapením,“ popisuje Petr Baudyš, vedoucí kvality PENNY a pokračuje: „Ve velmi krátké době jsme tak začali spolupracovat s takřka dvacítkou zahrad, kterým jsme jen v rámci zkušební fáze projektu dodali 18 tun ovoce a zeleniny.“

Kontrola kvality ovoce a zeleniny probíhá na prodejnách PENNY každé dvě hodiny. Zaměstnanci při ní vytřídí kusy ovoce a zeleniny, které například nesplňují estetickou kvalitu nebo je potřeba je zkonzumovat, v co nejkratší době. Toto ovoce a zelenina splňuje všechny zdravotní normy a pro zvířata jsou zcela nezávadné. Podpora a dodávky takového ovoce a zeleniny jsou pro zoologické zahrady významnou pomocí, protože zvířata díky ní dostávají kvalitní a zdravou stravu. „Pro nás je tato spolupráce zásadní. Ročně v naší ZOO zkrmíme více než 60 tun ovoce a zeleniny. Pro představu, medvěd denně zkonzumuje 15 kilogramů, jeden velbloud 2 kilogramy, naše stádo zubrů pak okolo 80 kilogramů, a tak dále,“ popisuje Evžen Korec, majitel a ředitel ZOO Tábor. „V průběhu roku se jedná o tuny ovoce a zeleniny, které od PENNY dostáváme, a díky tomu má naše zvěř zajištěn přísun i leckdy exotického ovoce, které bychom jen těžko sháněli. Nejde jen o boj proti plýtvání, ale také o obohacení jídelníčku.“

Spolupráce se zoologickými zahradami se v rámci pilotní fáze projektu velmi osvědčila, proto PENNY plánuje i nadále rozšiřovat projekt a zapojovat další zoologické zahrady a zooparky. „Všude, kde působíme, chceme být dobrým sousedem. Proto v další fázi projektu chceme zapojit nejen velké zoologické zahrady, ale i menší zoo koutky či zooparky v blízkosti našich více než 400 prodejen po celé republice. Počítáme s tím, že ročně se nám díky této spolupráci podaří zachránit desítky tun ovoce a zeleniny,“ dodává Petr Baudyš.

PENNY je velmi aktivní v oblasti boje proti plýtvání potravinami. Dlouhodobě spolupracuje s Potravinovými bankami, kterým v loňském roce poskytlo příspěvek ve výši 8 milionů korun na zakoupení zcela nového skladu v Dubči u Prahy, který byl v těchto dnech slavnostně uveden do provozu. Potravinovým bankám současně řadu let pravidelně PENNY poskytuje pomoc v podobě potravin a je tradičním partnerem Sbírky potravin. Od počátku roku 2018 pomoc potřebným prostřednictvím PENNY překročila hranici 400 tun potravin a drogistického zboží. V době pandemie podpořilo Sbírku potravin mimořádnými dary přesahujícími 10 000 000 korun, tedy více než 150 tunami potravin.


Zdroj: Penny pro ZOO. Penny Market s.r.o. Tisková zpráva, 13. 4. 2022.

Související

Kaufland vyhrál Národní cenu České republiky za společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj

Přejít na článek

Biopekárna Zemanka vybuduje první evropskou udržitelnou pekárnu a bude inspirací pro další podnikatele

Přejít na článek