Boom odpovědného investování neutichá, právě naopak

31. 1. 2023

Portu v prosinci spustilo Odpovědná portfolia, která se během měsíce v počtu nově založených vyrovnala portfoliím tradičním. Tento fakt značí velký zájem lidí o společenskou odpovědnost také v rámci investic. Pokud to jde jednoduše, jdou do toho. Od spuštění bylo v Portu založeno více než 1 500 portfolií s celkovým objemem vkladů nad 20 mil. Kč. I v roce 2023 se očekává, že by zájem o udržitelné investice měl růst.

Odpovědná portfolia Portu cílí na splnění přísných kritérií v oblasti ESG a společenské odpovědnosti. Zahrnuté jsou cenné papíry firem, které jsou lídry, co se týče ratingu v oblasti životního prostředí, respektování sociálních hodnot a řádné správy. Jedná se o společnosti s nižší uhlíkovou stopou, které navíc nepodnikají v kontroverzních sektorech jako je například těžba uhlí, tabák nebo zbrojařský průmysl.

Dokonalá diverzifikace a světově proslulé firmy

„Míru udržitelnosti Odpovědných vs. tradičních portfolií Portu vyhodnocuje na základě devíti ESG kritérií. Společnosti v Odpovědných portfolií mají v průměru o třetinu lepší ESG skóre a o polovinu nižší uhlíkovou stopu, dále mají například téměř nulový podíl příjmů generovaných z fosilních zdrojů,“ vysvětluje Anna Kortusová, analytička Portu.

Odpovědná portfolia však stále staví na principu dlouhodobého pasivního investování a široké diverzifikaci jak napříč regiony, tak i sektory. Například plně akciové Odpovědné portfolio je složeno z akcií více než 2 000 firem, mezi top firmy patří například Nvidia, Microsoft nebo Walt Disney, z evropských pak Novo Nordisk, ASML nebo Allianz.

Historická výnosnost ESG portfolií překonává tradiční

Panují předsudky, že společenská odpovědnost v investování jde na úkor výnosu. Existuje však velké množství studií, které tato tvrzení vyvrací. Stejně tak to dokazují i Portu Odpovědná portfolia. Za posledních 10 let překonala jejich historická roční výkonnost výnosy tradičních Portu portfolií v průměru o více než 1 %.

Odpovědná portfolia zahrnují firmy, které k podnikání přistupují udržitelně, dokážou lépe řídit rizika i jim předcházet –⁠ to jim dává konkurenční výhodu oproti společnostem, které tato témata neřeší. I investice do takových firem jsou pak odolnější vůči globálním výzvám a mohou být dlouhodobě udržitelnější. Dokazují to také studie, které ukazují, že firmy s efektivnějším ESG managementem mají lepší výsledky než tržní benchmark.

Odhaduje se, že v roce 2025 bude v ESG třetina světového majetku pod správou

„Navzdory pro ESG náročnému roku zaznamenaly ESG ETF v roce 2022 příliv 51 miliard eur, překonaly tak množství peněz, které investoři vložili do tradičních ETF. Na starém kontinentu tak lidé v loňském roce do udržitelných ETF vložili 65 % z celkového objemu prostředků investovaných do ETF,“ doplňuje Marek Pokorný, analytik Portu.

I v roce 2023 se očekává, že by zájem o udržitelné investice neměl klesat. Například 81 % institucionálních investorů v USA plánuje v příštích dvou letech zvýšit množství peněz, které investují do ESG produktů. V Evropě, která je v oblasti ESG investic lídrem, je číslo ještě větší – v plánu to má 84 % investorů.

S rostoucí oblibou udržitelných investic roste také tlak na jejich transparentnost a zamezení tzv. greenwashingu. Tomu mají pomoci evropské regulace jako je Taxonomie EU a nařízení SFDR. Větší dostupnost i kvalitu firemních dat by měl přinést také tzv. nefinanční reporting, který je velkým tématem například také v Asii.

I přes vysoké náklady, které s sebou zaváděné regulace přináší, je zvýšení důvěry investorů v udržitelné finanční produkty neodmyslitelným předpokladem pro přesun prostředků do udržitelných projektů. Podle odhadů bude množství peněz v ESG finančních produktech dále růst a v roce 2025 by mohly mít tyto typy investic pod správou 50 bilionů dolarů, tedy třetinu celkového objemu globálně spravovaných prostředků.


Zdroj: Boom odpovědného investování neutichá, právě naopak. Portu. Tisková zpráva. 24. 1. 2023.

Související

Hlasování o světově unikátních Cenách SDGs startuje už dnes. O výsledcích rozhodne veřejnost

Přejít na článek