Byznys pro sociální inovace?!

24. 3. 2016

V pondělí 21. března jsme se na naší podvečerní akci v MSD IT Global Innovation Center přesvědčili o tom, že jsou výjimky odvážných a znalých inovátorů.

Své projekty přišli prezentovat lidé z KONEP (Burza filantropie), Loono (#prsakoule), Elpida (Ponožky od babičky), Hearth.net (Štědrá sociální síť), Rozkoš bez rizika (Právo na sex), Gypsy MaMa a Třetí rodič. Tyto projekty byly mezi nominovanými na letošní cenu za sociální inovace SozialMarie2016. Připomněli jsme si i dva loňské držitele ceny, A-GIGA a Sociální kliniku.

V publiku se sešli lidé z firemního i neziskového sektoru, představitelé sociálních podniků, Ministerstva práce a sociálních věcí i médií. Akci jsme záměrně pojmenovali otázkou a imperativem, protože, jak správně podotkla Natálie Marhoulová z VŠEM: „víme, že role byznysu v sociálních inovacích je klíčová, a ty, kteří si tím nejsou jisti, o tom přesvědčíme“.

Na naší únorové CSR snídani (výstup zde) jsme s Annou Kadeřábkovou, ředitelkou Centra sociálních inovací na VŠEM hovořili o tom, že „sociální inovace je nové řešení příčin sociálního problému, které je lepší a ekonomicky udržitelné oproti alternativám“.

Prezentované projekty v MSD IT jasně definovaly sociální problémy, na které inovačním řešením reagují. Pro Burzu filantropie jde o nízkou úroveň sociálního kapitálu místních komunit, Loono a #prsakoule staví na vysokém procentu diagnostikovaných onkologických onemocnění prsou a varlat v mladém věku, Ponožky od babičky zapojují babičky, které jsou ohrožené sociální izolací a finanční nouzí, Hearth.net, staví na problému nadprodukce a neodpovědného konzumu, Právo na sex odtabuizovává problém sexuality lidí se zdravotním postižením, Gypsy MaMa řeší problém sociálního vyloučení mladých Romů v části Brna a Třetí rodič odkrývá problém „náhradních“ rodičů.

Během podvečera mohli účastníci hlasovat a zvolit nejlepší prezentaci projektu. Jsme pyšní na to, že vítězný šek na 20 000 Kč od Vysoké školy ekonomie a managementu (VŠEM) vyhrály dámy z Loono, členské organizace Asociace společenské odpovědnosti.

V průběhu celého večera byli inovátoři schopni pojmenovat možné formy spolupráce s firmami a na druhé straně (nejen) lidé z firem měli možnost se zamyslet nad tím, jak sociální inovace podpořit či integrovat.

Děkujeme VŠEM a SozialMarie za spolupořádání akce „Byznys pro sociální inovace?!“ a společnosti MSD IT Global Innovation Center za poskytnutí úžasných prostor.

Fotogalerii z celé akce si můžete prohlédnout zde.

Sociální inovace jsou jedním z klíčových témat globálního summitu na téma CSR a udržitelného podnikání GLOBAL COMPACT 2030: Looking into the Future of Corporate Sustainability, který pořádáme již 4. května ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze. Registrace je otevřena na www.globalcompact.cz/2030.