Celkem Slušná Rejže představila nový přístup k CSR

26. 6. 2014

Nejen o penězích, ale především o rozvoji zaměstnanců skrze společensky prospěšné aktivity, by mělo být nové směřování společenské odpovědnosti firem (CSR).

Myslí si to zástupci projektů a organizací, které se sešli v rámci akce Celkem Slušná Rejže, která se konala ve středu 25. června v Impact Hub Praha pod záštitou Hnutí ZaHRádkářů. Partnerem akce byla Asociace společenské odpovědnosti.

Pět desítek manažerů z oblasti lidských zdrojů a společenské odpovědnosti firem se dozvědělo o nových možnostech CSR. Nové pojetí v sobě strategicky propojuje rozvoj zaměstnanců se společensky prospěšnými aktivitami. Na prvním místě je především partnerství a vzájemná prospěšnost pro obě strany. Jak na tento přístup v praxi prozradily čtyři konkrétní projekty Um sem um tam, LITS Global, Helping Hands, mimo jiné členové Asociace společenské odpovědnosti, a Rok Jinak Nadace Vodafone.

Prvním krokem může být jednorázová spolupráce zaměstnanců v rámci firemního dobrovolnictví s neziskovou organizací, kterou zprostředkovává projekt Um sem um tam. „I několikahodinová spolupráce může člověku přinést řadu nových zkušeností. V rámci desetihodinového mikroprojektu získá člověk možnost vybočit ze své komfortní zóny, nahlédnout do nového prostředí a získat praxi v oblasti mimo svou pracovní rutinu,“ představila motivaci mnohých spoluzakladatelka projektu Adéla Jansová.

Delší spolupráci zaměstnanců a neziskovek je pak možné navázat skrze Rok jinak Nadace Vodafone. Když lidé stráví jeden rok prací pro neziskové organizace, váží si více věcí, které dříve považovali za samozřejmé. Naučí se pracovat efektivně a bez rozpočtu, rozšíří si obzory. Většina z nich se navíc vrací s novými zkušenostmi zpět do komerční sféry,“ uvedla Jana Neupauerová z Nadace Vodafone.

Rozvoj profesních dovedností můžou firmy podpořit také vysláním top talentů do zemí globálního Jihu, kde v rámci třítýdenního pobytu prostřednictvím projektu LITS Global spolupracují s místním sociálním podnikem.

Zážitkovou formou rozvoje v kombinaci s přímou pomocí potřebným jsou workshopy Helping Hands. V rámci nich sestavují firemní týmy protetické ruce, které zásadně mění kvalitu života handicapovaných lidí po celém světě.

Všechny projekty spojuje strategický přístup k CSR, které v jejich pojetí není o řízení systému odpustků, ale především o partnerství a vzájemném rozvoji.

Více informací o jednotlivých projektech:

Um sem um tam

Svěží český webový portál napojující profesionály z firem přímo na konkrétní dílčí práce, s nimiž potřebují pomoci neziskové organizace.

LITS Global

Komplexní program pro posílení angažovanosti a rozvoj leadershipu nejvýraznějších talentů ve firmách – skrze třítýdenní společensky prospěšné týmové mise v Asii nebo jižní Americe.

Rok jinak

Osvědčený program Nadace Vodafone, podporující rozvoj neziskové sféry formou ročních projektů, v nichž mají profesionálové z komerční sféry nadací placenou svou standardní mzdu.

Helping Hands

Propracovaná iniciativa zajišťující výrobu a distribuci protetických rukou potřebným po celém světě – díky zapojení firemních týmů bezplatně pro příjemce a s transformačním zážitkem pro zúčastněné.