Celý svět vzdal 5. května hold dobrým skutkům. Projevy vděčnosti zaplavily sociální sítě

6. 5. 2020

Lidé z celého světa se v úterý 5. května připojili ke globální akci #GivingTuesdayNow a vzdali hold štědrosti a dobrým skutkům vykonaným v reakci na pandemii koronaviru. Sociální sítě se zaplavily projevy vděčnosti a významné budovy se po celém světě rozsvítily na znamení globální solidarity.

K akci #GivingTuesdayNow, jejíž národním ambasadorem je Asociace společenské odpovědnosti, se v České republice připojili jedinci, města i organizace napříč všemi sektory. Všichni využili tento den jako příležitost poděkovat za všechny dobré skutky a veškerou poskytnutou pomoc v době pandemie koronaviru. Symbolické vzkazy vděčnosti jsme mohli sledovat online na sociálních sítích nebo přímo naživo v centru měst.

V Praze se u příležitosti globálního dne solidarity rozsvítila v barvách trikolory Petřínská rozhledna, Černínský palác, Národní muzeum i Museum Kampa. Ve světě se rozsvítila slavná basilika Sagrada Familia v Barceloně či budova Willis Tower v Chicagu. Další zajímavý počin předvedla iniciativa Hrajeme do oken, která uspořádala u příležitosti #GivingTuesdayNow hudební koncert. V jednom z nejhezčích vnitrobloků v Praze, Široká 14, zahrála pro jeho obyvatele hudební skupina Belfiato Quintet. Díky podpoře od České spořitelny se podobný koncert uskuteční také 18. května v Paletě, domově pro zrakově postižené.

Vlna solidarity a vděčnosti se strhla také na sociálních sítích. Organizace a firmy děkovaly zdravotníkům, pracovníkům v první linii, svým podporovatelům, dobrovolníkům, zaměstnancům a všem dalším, kteří během pandemie přiložili ruku k dílu a aktivně pomáhali, ať z domova nebo přímo v terénu. Lidé v Česku i ve světě sdíleli své dobré skutky a inspirativní příběhy z tohoto těžkého období. Mapu dobrých skutků, které se uskutečnily v rámci akce #GivingTuesdayNow, naleznete v naší aplikaci Dobromappka. Ta tradičně mapuje smysluplné a odpovědné služby a produkty napříč celým Českem. Nově je rozšířena o dobré skutky vykonané v rámci koronavirové krize.

Všechny události, které se odehrály v rámci akce #GivingTuesdayNow, nemohly zůstat bez povšimnutí médií. Den globální solidarity se stal zajímavým tématem pro novináře i televizní média. Články a reportáže o nasvícení češkých památek a dobročinných aktivitách organizací jste mohli vidět například na CNN Prima News, Týden.cz, ČTK, Reflex a dalších.

K akci #GivingTuesdayNow se připojilo více než 145 zemí světa. Hnutí Giving Tuesday motivovalo k zapojení miliony lidí po celém světě. Například iniciativa GivingTuesday Austrálie spustila kampaň Ovation across the nation, v rámci které Australané natáčeli děkovné vzkazy pro pracovníky v první linii. Zapojili se jak rodiny s dětmi, tak lidé z firem, sportovci i umělci. V Kanadě naopak organizace TorontoGives distribuovala obyvatelům Toronta křídy, aby mohli malovat povzbuzující vzkazy pro své sousedy.

Velké dík patří všem, kteří se do #GivingTuesdayNow zapojili. Tímto speciálním dnem solidarity však pomoc nekončí. Štědrost a vzájemná podpora bude velmi důležitá i v následujících dnech, měsících a letech. Některé negativní dopady pandemie na jednotlivce, rodiny i organizace se teprve začnou projevovat v dlouhodobém horizontu. Aktuální průzkum agentury Ipsos (duben 2020) současně naznačuje, že podpora ze strany dárců v dlouhodobém horizontu mírně poklesne právě z obav z poklesu ekonomiky a nejistoty příjmů. Je proto nesmírně důležité pokračovat v podpoře neziskových organizací a projektů, které mnohdy nahrazují roli státu a bez kterých by zranitelnější skupiny obyvatel zůstaly odkázány zcela samy na sebe.

Inspiraci, jak pokračovat v pomoci a podporovat zajímavé projekty, naleznete na sociálních sítích Giving Tuesday Česko, které přináší novinky ze světa dárcovství v průběhu celého roku. Na podzim se pak neváhejte připojit k tradičním oslavám Giving Tuesday, které se letos uskuteční 1. prosince 2020 po Dni díkuvzdání a nákupním šílenství Black Friday.

Související

Spořicí účet od Hello bank! má nový rozměr a  nabízí první spoření, které prospívá všem

Přejít na článek

Česká spořitelna nazula pantofle i letos. Podpořila tak Papučový den pro hospice

Přejít na článek