Ceny SDGs: Hlasujte pro nejlepší projekty, které mění svět

3. 5. 2017

Zvolte vítěze Cen SDGs, prestižního ocenění za udržitelnost a společenskou odpovědnost, které se letos vůbec poprvé uděluje v ČR.

Cílem je rozšířit povědomí o Cílech udržitelného rozvoje (SDGs) od OSN a motivovat firmy, neziskové organizace, veřejnou správu i širokou veřejnost k začlenění udržitelnosti do každodenního života.

Ceny SDGs demonstrují ojedinělé partnerství a spolupráci mezi státní správou a soukromým sektorem (tzv. Public Private Partnership). Jedná se o první nezávislé ocenění v naplňování udržitelnosti a společenské odpovědnosti v ČR, které společně vyhlašují Úřad vlády ČR, Asociace společenské odpovědnosti, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Česká rozvojová agentura a Informační centrum OSN v Praze.

Zástupci soukromého sektoru a veřejné sféry přihlašovali v průběhu března a dubna do Cen SDGs projekty, které pomáhají naplňovat jeden nebo více Cílů udržitelného rozvoje. Do prvního ročníku Cen SDGs se přihlásilo neuvěřitelných 215 projektů. Tak veliký zájem o téma, které je v ČR teprve v plenkách, nás velmi překvapil. Původně stanovený cíl, získat pro první ročník 50 projektů, jsme vlastně zčtyřnásobili,” komentuje Lucie Mádlová, výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

V druhé polovině dubna vybrala odborná porota složená z řad vyhlašovatelů a mediálních partnerů sedm projektů z kategorie soukromý sektor a sedm projektů z kategorie veřejná sféra, pro které může široká veřejnost hlasovat na webových stránkách zde. Veřejné hlasování bude probíhat od pondělí 1. 5. do středy 17. 5. 2017.

V kategorii soukromý sektor soutěží IKEA s projektem Druhý život nábytku, Sanofi s STK pro chlapy, Český ostrovní dům, SCIO a ScioŠkola, navigační aplikace pro nevidomé Naviterier, Unilever s projektem Domestos pro školy a ostravský sociální podnik Mléčný bar NAPROTI. Ve veřejné sféře se o hlasy ucházejí Zachraň jídlo s projektem Jsem připraven, Nadace Dobrý anděl, Glopolis s Menu pro změnu, H-Mat s Hejného metodou, Asistence s projektem Asistujeme.cz, Kola pro Afriku a Nadační fond Avast s grantovým programem Spolu až do konce.

Hlasování proběhne elektronicky podle systému Demokracie 21, který umožňuje najít vítězné projekty na základě nejširší možné shody. Té je dosaženo díky tomu, že každý hlasující může svými hlasy podpořit více projektů a vyjádřit tím detailněji své preference. Dodavatelem a partnerem technického řešení hlasování je společnost D21. Ze všech hlasujících bude vybrán jeden výherce, který získá možnost darovat 10 000 Kč neziskové organizaci ze svého okolí. Výherce i zástupce zvolené neziskové organizace zároveň získají pozvání na slavnostní předání Cen SDGs.

Ceny SDGs budou vítězům předány v sobotu večer 27. května 2017 v Černínském paláci na Ministerstvu zahraničních věcí za osobní účasti Jeffreyho D. Sachse, světově známého profesora ekonomie, experta na udržitelný rozvoj, odborného poradce OSN a autora několika bestsellerů. „Významná společenská akce vůbec poprvé v ČR ocení průkopníky Cílů udržitelného rozvoje, kteří se na národní úrovni zasazují o naplňování Agendy 2030 a skrze ně mění svět k lepšímu,“ dodává předseda vlády ČR, Bohuslav Sobotka.

Designové ceny z betonu od Gravelli vítězům v pěti kategoriích (kromě vítězů veřejného hlasování v kategorii soukromý sektor a veřejná sféra bude udělena Cena odborné poroty, cena za Reporting podle SDGs a Cena České rozvojové agentury) předají vrcholoví představitelé vlády i české osobnosti, které na podporu globálních cílů v ČR vystupují v klipu Česko mění svět (ke shlédnutí zde), který vyrobilo studio LaceUp.

Klip Česko mění svět

V rámci kampaně Cen SDGs vznikl klip Česko mění svět, který má za cíl seznámit s globálními cíli českou veřejnost. Celkem 25 osobností českého kulturního a veřejného života tak v klipu vyzývá k udržitelné budoucnosti každého z nás. Do projektu se zapojila například Petra Němcová, Yemi A. D., Lenka Bradáčová, Rytmus, Lukáš Hejlík, Simona Krainová, Jiří Mádl, Jan Saudek, Bára Nesvadbová a další.

O SDGs

Sedmnáct Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals – SDGs) bylo přijato v roce 2015 na summitu OSN v New Yorku v rámci tzv. Agendy 2030. Ta představuje program rozvoje na následujících 15 let (2015–2030), která vede k vymýcení extrémní chudoby, boji s nerovností a nespravedlností a k ochraně naší planety. Zaměřují se na nejdůležitější ekonomické, společenské a environmentální výzvy naší doby a jasně definují svět, ve kterém chceme žít. SDGs jsou obecně platné pro všechny, nikoho nevyjímaje. Na jejich formulaci se podílely všechny členské státy OSN, zástupci občanské společnosti, podnikatelské sféry, akademické obce i občané ze všech kontinentů.