CEOs se zavázali k naplňování SDGs

30. 9. 2015

Čelní představitelé z řad politické, podnikatelské a neziskové sféry diskutovali roli byznysu v dosahování Cílů udržitelného rozvoje (SDGs).

Více než 300 CEOs, představitelů států, reprezentantů OSN a zástupců neziskového sektoru, mezi kterými byli například i Mark Zuckerberg, CEO společnosti Facebook, a německá kancléřka Angela Merkelová, se zúčastnilo letošního Fóra soukromého sektoru pořádaného pod záštitou OSN. Přítomní diskutovali roli byznysu v dosahování nových rozvojových cílů (SDGs). Cíle udržitelného rozvoje byly oficiálně schváleny 25. září na Summitu OSN k udržitelnému rozvoji a jsou výsledkem dlouhých jednání a diskuzí odehrávajících se mezi zástupci všech sektorů. Více Summitu OSN a nových Cílech udržitelného rozvoje SDGs zde.

Německá kancléřka Angela Merkelová ve svém proslovu reflektovala úspěchy, kterých se v rozvojové agendě podařilo dosáhnout za posledních patnáct let, a vyjádřila svůj optimismus pro naplňování SDGs. Vyzvala světovou populaci, aby využila současného rozvojového potenciálu a do roku 2030 společně pracovala na dosažení globálních cílů.

Jeden z hlavních řečníků, Mark Zuckerberg, vyzdvihl roli byznysu a nezbytnost spolupráce všech zainteresovaných aktérů při dosahování nových globálních cílů. Oznámil závazek společnosti Facebook a dalších organizací, že v následující dekádě bude připojení k internetu celosvětově dostupné. „Propojení celého světa je jednou z hlavních výzev současné generace“, řekl Zuckerberg. „S každými deseti lidmi, kteří získají připojení k internetu, se jeden člověk dostane z chudoby.“

V průběhu Fóra se několik dalších firem dohodlo na spolupráci a oficiálně se zavázalo podniknout určité kroky, jako např. investovat do nízkouhlíkové infrastruktury, bojovat s korupcí a genderovou nerovností na pracovišti a lidem z nejméně rozvinutých zemí zajistit přístup k základní lékařské péči.

Předmětem diskuzí se stala také uprchlická krize, kterou přítomní označili za nejpalčivější téma současnosti. UN Global Compact a UNHCR (Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky) již minulý týden rozproudili diskuzi o možnostech firem podílet se na řešení této krize. V návaznosti na tuto diskuzi se několik účastníků Fóra rozhodlo spolupracovat na vytvoření speciálních vzdělávacích tréninků, poskytování zdravotní péče uprchlíkům a financování organizací, které řeší tuto problematiku. Výzvu firmám v návaznosti na aktuální uprchlickou krizi naleznete zde.

Na Fóru byl také představen nový průvodce pro firmy, SDG Compass, který poradí firmám, jak nastavit své strategie v souladu SDGs tak, aby svými obchodními aktivitami přispívaly k udržitelnému rozvoji.