Češi dělají mnoho dobrého. Zde je dvanáct letošních finalistů Ceny Via Bona

13. 3. 2019

Obnova zchátralého hradu, kapr se salátem pro maminky v nouzi, benefiční tetování. To je jen čtvrtina z dvanácti příběhů dobra, které se umístily ve finále na Cenu Via Bona 2019.

Nadace Via právě odstartovala hlasování veřejnosti, která rozhodne o tom, jaké příběhy nakonec ocenění získají. Na stránce www.cenaviabona.cz je možné až do konce dubna dát hlasy svým favoritům. Cenu Via Bona – ocenění pro ty, kdo jsou „na dobré cestě“ – uděluje Nadace Via již 22. rokem. Oceněním chce každoročně vyzdvihnout příběhy dárcovství a dobročinnosti a poděkovat všem, kteří nezištně pomáhají druhým, věnují svůj čas, energii, peníze či zkušenosti pro dobrou věc.

Motivem letošního ročníku jsou dobrá sousedství. „V naší práci chceme čelit občanské pasivitě, rezignaci na veřejné dění, nezájmu o druhé, nedůvěře mezi lidmi. Proto jsme letos hledali příběhy těch, kteří jakýmkoli způsobem konají dobro pro své okolí, ať už v rámci nejbližšího sousedství, regionu nebo celé republiky – v duchu dobrého sousedství,“ upřesňuje Zdeněk Mihalco, programový ředitel Nadace Via.

Ze zaslaných nominací vybraly nezávislé komise tři finálové příběhy ve čtyřech kategoriích – Srdcař, Mladý srdcař (do 26 let), Dárcovská výzva a Dobrá firma. V každé kategorii bude oceněn ten příběh, který získá od veřejnosti největší počet hlasů. Mimo to vybere Nadace Via ze všech došlých nominací jeden příběh, kterému udělí čestné uznání za Dobré sousedství. Slavnostní předání cen proběhne 22. května v Praze v rámci takzvaného Sousedského týdne, který nadace rovněž pořádá.

Hlavními partnery Ceny Via Bona 2019 jsou Nadace Kooperativa, PwC Česká republika a Tchibo, patrony Ceny jsou Hana a Dalimil Dvořákovi a Věra Výtvarová. Hlavními mediálními partnery jsou Česká televize, Český rozhlas a Aktuálně.cz. Záštitu nad 22. ročníkem již tradičně převzalo Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze.

Finalisty Ceny Via Bona 2019 v jednotlivých kategoriích jsou:

  • Srdcař: Eva Lehotská, Bedřich Loos, Martina Seidlerová
  • Mladý srdcař: Patrik Zadina, Bojovníci z Avalone, Martin Kasík
  • Dárcovská výzva: Polévka, která pomáhá, Zkruhu, Ondřej Šimetka
  • Dobrá firma: Vincentka, Vojanovy sady, Bonami

O Nadaci Via:

Nadace Via vznikla v roce 1997. Usiluje o to, aby v Česku bylo více lidí, kteří společně pečují o své okolí a kteří darují druhým. Za uplynulých dvacet dva let obdržela Nadace Via přes 1000 nominací a ocenila 127, jednotlivců, kolektivů a firem. Více na www.nadacevia.cz nebo www.nadacevia.cz/viabona/.


Zdroj: Tisková zpráva, Češi dělají mnoho dobrého. Zde je dvanáct letošních finalistů Ceny Via Bona, Nadace Via.