Problém s plasty a vina člověka za globální oteplování. Na hrozbu vyhynutí upozorní 3D tiskaři obřím modelem Pla(s)teosaura

3. 6. 2022

Tři čtvrtiny Čechů si myslí, že se ve světě recykluje 20 až 70 procent plastů. Tím se ale zdaleka neblíží skutečnosti. Podle OECD zprávy se totiž světově zrecykluje pouhých 9 procent plastového odpadu. Plast jako hrozbu i nástroj vzniku unikátního modelu vyhynulého dinosaura přeměnila Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Plastenco v 3D instalaci a na Světový den životního prostředí vyzvala 3D tiskaře, aby jí pomohli obří model z více než stovky dílků pomocí sdíleného tisku vytisknout. Vzniká výjimečné komunitní dílo – Pla(s)teosaurus. A s tenkou linkou změny klimatu a hrozby vyhynutí míří do Národního muzea.

Podle nejnovějšího průzkumu agentury Ipsos pro Asociaci společenské odpovědnosti 70 procent Čechů souhlasí, že za globální oteplování může z velké míry činnost člověka. Dvě třetiny české populace však věří, že i malými činy může každý člověk ovlivnit to, jak svět bude vypadat. Asociace společenské odpovědnosti se v rámci letošního ročníku Cen SDGs, prestižního ocenění v udržitelnosti za naplňování Cílů udržitelného rozvoje, přidává ke kampani OSN s heslem Don’t Choose Extinction.

„Nevolte vyhynutí! To by nám řekl plateosaurus, nejrozšířenější druh evropského dinosaura. Rozhodli jsme se, že mu dáme slovo o 66 milionů let později. Jeho model jsme však připravili pomocí nových technologií a v souladu s udržitelností. Život mu nyní postupně vdechují 3D tiskaři z celého Česka, kteří od nás pro tisk dostanou filament z recyklovaného PETu,“ vysvětluje Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti. Tiskaři pod taktovkou Plastenco a výzkumného ústavu PETMAT společně vytvoří komunitní dílo o velikosti téměř 6 metrů na délku. „Z recyklované plastu právě teď vzniká společné dílo se silným poselstvím pro dnešní dobu. 3D socha vytvořená národem do Národního (muzea),“ říká Jitka Hvězdová z Plastenco design.

Pla(s)teosaurus bude poprvé odhalen 13. října 2022 v rámci mezinárodního Global Goals Summitu a galavečera předání Cen SDGs. Do konce roku si s ním může o reálné hrozbě našeho vyhynutí přijít popovídat kdokoli, a to do Národního muzea. „Podle poslední zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu je zcela evidentní, že dopady změny klimatu nabývají na síle a s absolutní jistotou směřujeme ke světu, kde se nedá žit. Jasná akce proti klimatické krizi ale stále chybí. Slyšet lze jen výmluvy a plané sliby. Stále však můžeme navrátit rovnováhu a vyhynutí předejít. A svůj díl zodpovědnosti by měl nést každý z nás,“
dodává Mádlová.

Tlak na vládu, od vzdělávání k míru

Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos každoročně sleduje povědomí české veřejnosti o SDGs – tzv. Cílech udržitelného rozvoje od OSN. Z aktuálního výzkumu vyplývá, že alespoň základní informace o nich má 34 procent Čechů. „V loňském roce díky pandemii koronaviru a distanční výuce lidé akcentovali témata spojená se zdravím, ekonomikou a také kvalitním vzděláním. Letos významně dominuje téma udržitelných energií, dále pak mír a spravedlnost. Roste také vnímaná důležitost role mezinárodních organizací jakožto aktérů k naplňování SDGs, což také souvisí s aktuální situací,“ popisuje Markéta Kneblíková z výzkumné agentury Ipsos.

A jak jsou na tom Češi se znalostí pojmu Green Deal? Čtvrtina populace uvádí, že ví, co znamená. Nejčastěji si s ním spontánně spojí snižování emisí a uhlíkové stopy. Více než polovina české populace je nakloněna k řešení klimatických změn, a to přijetím takové legislativy, aby do roku 2050 byla Česká republika uhlíkově neutrální zemí.

Prestižní událost s občerstvením „ze zbytků”

Kromě zveřejnění těchto výsledků u příležitosti Světového dne životního prostředí otevírá Asociace společenské odpovědnosti prodej vstupenek na zmiňovaný Global Goals Summit pořádaný 13. října 2022 ve spolupráci s DVTV.cz. „Čekají na vás špičkoví mezinárodní řečníci, společně s celým týmem moderátorů DVTV probereme klíčová témata udržitelnosti, biodiverzity nebo umělé inteligence v byznysu i politice či inovativní přístupy a zkušenosti těch, kteří mění svět k lepšímu,” dodává Lucie Mádlová. Na to vše se návštěvníci summitu mohou těšit v historických prostorách Národního muzea v Praze.

Global Goals Summit je součástí Cen SDGs 2022 a jednat se bude o takzvaně uhlíkově neutrální události. Pořadatelé od samého počátku měří jejich uhlíkovou stopu, kterou pak ve spolupráci s organizací Plant-for-the-Planet vyrovnají sázením stromů symbolicky na mexickém Yucatánu. Stejně jako u všech masových vymírání i dinosaury po dopadu meteoritu právě na Yucatán dostihla především nerovnováha mezi kyslíkem a oxidem uhličitým v atmosféře. Chybět nebude ani zero waste občerstvení pod taktovkou White Circus, který ve spolupráci s Rohlík.cz vybere lokální suroviny s co nejnižší ekologickou stopou a další zachrání před expirací. Vice informací a vstupenky k zakoupení jsou na webu www.globalgoalssummit.cz.

Letošní ročník Cen SDGs, světově unikátního ocenění za naplňování globálních cílů OSN, vyhlašuje Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Evropskou komisí, Ministerstvem zahraničních věcí a Ministerstvem životního prostředí. Byznys partnery letošního ročníku jsou společnosti Ernst & Young, Hello bank!, Heureka, Google, Unilever a Skupina ČEZ. Za mediální podpory DVTV.cz, Euronews, EURO, Forbes Česko, Marketing & Media a TV Nova. Více informací najdete na webu www.cenysdgs.cz. Uzávěrka přihlášek do letošního ročníku je 30. června.


Zdroj: Češi považují za velmi závažný problém s plasty a z globálního oteplování viní člověka. Na hrozbu vyhynutí upozorní 3D tiskaři obřím modelem Pla(s)teosaura. Asociace společenské odpovědnosti. Tisková zpráva, 2. 6. 2022.

Související

Češi a CSR: rezonuje férové chování k zaměstnancům i důraz na životní prostředí

Přejít na článek

Akce roku v udržitelnosti: Nepropásněte další ročník unikátní konference

Přejít na článek

Již 16 strategických dodavatelů společnosti Tesco ve střední Evropě zveřejňuje své údaje o plýtvání potravinami

Přejít na článek