České osobnosti spojily síly v africké Ghaně pro podporu obnovy tropických lesů

Ze světa členů

12. 9. 2024

Mezinárodní spolupráce je klíčem k řešení klimatické krize a zmírnění jejích dopadů na ty nejzranitelnější komunity. Organizace Plant-for-the-Planet pracuje od roku 2007 na dosažení klimatické spravedlnosti obnovou světových lesů, zejména v oblastech globálního Jihu.

Nyní českou a ghanskou pobočku této celosvětové iniciativy podpořili Michal Horáček, Michael Kocáb a Leoš Mareš, kteří navštívili projekt obnovy lesních ekosystémů Plant-for-Ghana. Cesta, která se uskutečnila od 18. do 27. srpna, byla zaměřena na poznávání lidí na ghanském venkově, kteří čelí dopadům klimatické krize, a porozumění jejich úsilí situaci obrátit k lepšímu. A to obnovou ztracených lesních ekosystémů. Ta totiž pomáhá jak místním lidem k důstojnému živobytí, tak i celé planetě v boji s rostoucími teplotami.

Projekt Plant-for-Ghana roste především díky podpoře českých dárců a nadace Plant-for-the-Planet Česko skrze jeho podporu a zviditelnění chce docílit toho, aby Češi vnímali klimatickou krizi jako globální problém a obnovu tropických lesů coby nezbytnou součást řešení. Cílem projektu, jehož srdcem jsou místní komunity, je vysázení 10 milionů původních druhů stromů. První milion stromů přitom má vyrůst okolo vesnice Banpewa, kde už se za první tři roky projektu zasadilo 70 tisíc stromů a dalších 50 tisíc sazenic již roste pro další sezónu. Česká nadace se přitom zasloužila o více než polovinu těchto stromů. Mezi nimi jsou především původní druhy jako rosewood, mahagon či baobab, ale také stromy s udržitelným ekonomickým významem pro místní komunitu: kešu, mango či shea.

Naše cesta v Ghaně

Michal Horáček, předseda nadace Plant-for-the-Planet Czech Republic, spolu s hosty Michaelem Kocábem a Leošem Marešem, prvně navštívili lesní školku, ve které aktuálně roste zmíněných 50 tisíc sazenic pro nadcházející sezónu. Sami si vyzkoušeli, jak se takové sazenice sází, pod vedením ženského týmu lesní školky. Následně hosté zasadili několik již vzrostlých sazenic spolu s náčelníkem komunity Banpewa jako symbolické zahájení nové sázecí sezóny a stvrzení významu česko-ghanské spolupráce. Ceremonie proběhla také za účasti českého velvyslance v Akkře, Pavla Bílka, neboť české velvyslanectví se také podílí na podpoře projektu: letos tak velvyslanec slavnostně otevřel novou, druhou lesní školku v regionu, která byla zbudována díky programu Czech Aid.

Neméně zajímavými body programu byla však i prohlídka solárního vodního vrtu, který česká nadace v komunitě zbudovala, tříkolkové sanitky či komunitního včelařství. Před zahájením mise ve vesnici Banpewa byli hosté také uvítáni na audienci s ašantským králem ve městě Kumasi. Po prohlídce projektu navštívili nedaleký národní park Mole, který ilustruje, jak má vypadat obnovená lesní savana, o kterou česko-ghanský projekt v Banpewě usiluje.

[…] Nejen že to potřebuje Ghana a že to místní lidé kromě jiného potřebují pro svou obživu, ale potřebuje to celá planeta. To je Plant-for-the-Planet, to jsme my! Ale tady v Ghaně je to moudré. Je to promyšlený projekt (Plant-for-Ghana), který je součástí mozaiky, kterou musíme jako lidstvo společně vytvořit, abychom se ubránili globálnímu oteplování,” konstatuje Michal Horáček, předseda správní rady Plant-for-the-Planet Czech Republic Nadace.

Zdroj: České osobnosti spojily síly v africké Ghaně pro podporu obnovy tropických lesů. Plant-for-the-Planet. Tisková zpráva

Související

Mateřská škola Mateřídouška z Brna splnila zlatá kritéria programu Skutečně zdravá škola

Přejít na článek

Do světa se ze „Sokolí farmy“ ČEZ rozletěl rekordní počet 33 mláďat

Přejít na článek