České roušky z bio bavlny uspěly v Bruselu. Nosí je zaměstnanci Evropského parlamentu a někteří europoslanci

18. 5. 2020

Ještě před vypuknutím pandemie šila nenápadná pálavská dílna se sídlem v Brně tašky z bio bavlny nebo známé české sáčky z kompostovatelného materiálu Frusack. Již na začátku března se však výroba rozšířila na roušky a další ochranné pomůcky. Právě těch byl už o dva týdny později po celé České republice kritický nedostatek. Roušky společnosti Rolsit nasadili už i v Bruselu . Na svém Twitteru o tom informoval europoslanec Ondřej Kovařík.

V první vlně roušky z Rolsit putovaly přímo záchranným složkám nebo lékařům. Zatímco ceny respirátorů a jednorázových chirurgických roušek šplhaly do závratných výšin a nebyly k dostání, bavlněná rouška se stala symbolem ochrany zdraví a soudržnosti národa. Ve chvíli, kdy se lidé obávali především šíření nákazy, mnozí podnikatelé a majitelé firem se museli rychle přizpůsobit, aby zajistili přežití i po ekonomické stránce. Mezi ty patří i značka Frusack, která již dlouhou dobu spolupracuje právě s šicí dílnou Rolsit. „Frusack pro šití roušek uvolnil v Rolsit kapacitu a o pár dní později naše spolupráce nabrala zcela nový směr. Začaly se na nás obracet firmy a poptávaly bavlněné roušky, “ popisuje zakladatelka Frusack, Hana Fořtová. „Mezi první zásobené patřil například Plzeňský Prazdroj. Zdarma jsme pak po stovkách kusů darovali roušky do nemocnic nebo domovů důchodců,“ doplňuje.

Rolsit byl založen již roku 1996 a má za sebou úspěšnou kampaň na české crowdfundingové platformě Fundlift. „Udržitelnost je nám velmi blízká a chceme zákazníkům nabízet vysokou kvalitu s nízkým dopadem na životní prostředí. Prostředky z kampaně jsme mimo jiné využili právě na nákup certifikované bio bavlny v nejvyšší kvalitě. Jsme také velmi dobře technologicky vybaveni, proto jsme byli schopni rychle reagovat a nabídnout roušky za férovou cenu, která se blíží současné prodejní ceně jednorázové chirurgické roušky. Bio bavlnu lze přitom používat opakovaně a vydrží až 250 vyvařovacích cyklů,“ doplňuje ředitel společnosti Rolsit, Jaroslav Mikulášek.

I přes vysokou výrobní kapacitu bylo nemožné nápor objednávek uspokojovat a dostávat velké objemy roušek tam, kde byly urgentně potřeba v řádu dní. Frusack tedy ve spolupráci s Rolsit začal hledat další výrobní kapacity. „Seděli jsme doma s manželem a obvolali snad všechny dílny v České republice,” popisuje Fořtová. Partnery se podařilo najít v automobilovém průmyslu. „Spolupráci jsme navázali se dvěma dílnami, které šijí v ústeckém kraji pro automotive, který se na několik týdnů zastavil. S majiteli jsme se dohodli velmi rychle a díky spolupráci se podařilo zachránit desítky pracovních míst,“ doplňuje. V kritickém období tak dosahovala výrobní kapacita až na 33 tisíc roušek za jediný den.

Český trh se nyní tváří být saturován, pro jednotlivce jsou však roušky stále dostupné například v řetězci Albert a to v balení po třech kusech. „Nyní se soustředíme hlavně na export. Portfolio jsme doplnili o operační čepice nebo ochranné obleky a dodáváme na evropské trhy, kde s nedostatkem stále bojují. K dispozici máme i nanofiltry, které splňují ochranu na úrovni FFP1,“ uzavírá Mikulášek.


Zdroj: Tisková zpráva 12.5.2020.

Související

Unilever pomáhá chránit životy i živobytí před pandemií Covid-19

Přejít na článek

Koronavirová pandemie ukazuje, jak rychle může svět jednat v době krize, míní Greta Thunberg

Přejít na článek