České seniory a seniorky trápí osamělost. Organizace ADRA to pomáhá změnit

5. 10. 2022

Každý pátý senior v Česku se nemá komu svěřovat. Téměř 20 % českých seniorů a seniorek se pak většinu času cítí osaměle. Organizace ADRA proto 28. 9. 2022 zahajuje benefiční ADRAběh proti samotě, jehož výtěžek poputuje na podporu dobrovolnických návštěv u osamělých lidí.

Samota se negativně promítá nejen do psychického, ale i fyzického stavu osamělých lidí. Kromě duševní nepohody pociťují často úzkost a únavu, zhoršuje se jejich imunita či berou více léků. Dopady samoty jsou podle některých studií srovnatelné s účinkem pravidelného kouření, a mají dokonce horší vliv na lidské zdraví než například obezita nebo nedostatek pohybu.

ADRA se na problém osamělosti (nejen) starších lidí zaměřuje dlouhodobě. Koordinuje ročně na 3000 dobrovolnic a dobrovolníků, kteří dochází do domácností, domovů pro seniory, zdravotnických a dalších zařízení a dělají společnost nejen seniorům a seniorkám, ale i dlouhodobě nemocným, hendikepovaným lidem či dětem v dětských domovech. V roce 2021 se do programů organizace ADRA zapojilo 4 464 seniorů a seniorek. Dobrovolnictví se z 82,5 % věnovaly ženy.

Jak dobrovolnické návštěvy v praxi fungují, vysvětluje vedoucí dobrovolnických center ADRA, Petr Adamus: „Naši dobrovolníci a dobrovolnice jsou tu pro ty, kdo ve svém životě nikoho blízkého nemají. Dobrovolnická centra ADRA po celé republice spolupracují s téměř 300 různými zařízeními a pomáhají propojit lidi ochotné pomáhat s těmi, kdo pomoc potřebují. Dobrovolníci vrací lidem do života blízkost a smysl. Spojují seniory a seniorky s vnějším světem a také obohacují jejich život o nové informace a podněty, díky jejich návštěvám se mají na co těšit. Společně si povídají, čtou, chodí na vycházky, zkrátka tráví společně čas.“ Jeho slova potvrzuje jedna z klientek, seniorka Hanna. „Návštěva mé
dobrovolnice Aničky vždy potěší a povzbudí mou osamělou duši. Dává mi ten nejcennější dar – laskavost, vstřícnost a zájem.“

Ačkoli dobrovolníci navštěvují osamělé lidi bez nároku na odměnu, jejich koordinace s sebou přináší další náklady, např. na pojištění či proškolení. Právě na jejich úhradu poputuje výtěžek ze startovného letošního benefičního ADRAběhu. Ten začíná již zítra 28. září a potrvá až do 9. října. V tomto období budou lidé sbírat kilometry chůzí nebo během a ti nejlepší z každé kategorie získají ceny od partnerů běhu. Protože akce proběhne virtuálně ve spolupráci s organizací Rozběháme Česko, zapojit se mohou běžci a běžkyně doslova odkudkoli. Kromě toho ve 12 městech proběhnou i živé výběhy. Registrovat se zájemci můžou na webu akce www.adrabeh.cz.


Zdroj: České seniory a seniorky trápí osamělost. Organizace ADRA to pomáhá změnit. ADRA. Tisková zpráva. 27. 9. 2022.

Související

Rozhovor: Spolu do života na Fakultě zemědělské a technologické

Přejít na článek