Česko si za poslední rok pohoršilo v naplňování SDGs o 4 příčky, nejvíce ztrácí ve vzdělávání a cirkulární ekonomice
12. 7. 2024
Minulý rok pokrok, letos mírné pohoršení. V každoročním celosvětovém žebříčku v naplňování Cílů udržitelného rozvoje (SDGs), který sestavuje tým nezávislých expertů v čele s ekonomem Jeffrey Sachsem pod hlavičkou UN Sustainable Development Solutions Network, jsme jako země skončili na 12. místě. A to je pohoršení o celé čtyři příčky oproti loňsku.
Mezi 167 hodnocenými zeměmi Česko letos obsadilo dvanáctou příčku. „V roce 2024 získává Česko celkové skóre 81,3 bodu ze 100, a to proto, že splnilo nebo je na dobré cestě k naplnění 58 procent podcílů udržitelného rozvoje. U zbývajících 42 procent dosahuje dílčích úspěchů nebo si dokonce pohoršilo,” popisuje Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.
Česku se daří v SDG 1 Konec chudoby, SDG 10 Méně nerovností a SDG 11 Udržitelná města a obce. Naopak k pokroku nedochází u 22 procent Cílů. Nedaří se nám u SDG 2 Konec hladu, SDG 4 Kvalitní vzdělávání a SDG 12 Odpovědná výroba a spotřeba. Špatně si vedeme například u indexu prevalence obezity, ve školství se zase jeví, že jsou výsledky dětí závislé na jejich socioekonomickém statusu a v odpovědné výrobě a spotřebě zaostáváme kvůli vysoké míře znečištění ovzduší nebo nedostatečné recyklaci komunálního odpadu.
„Abychom obstáli ve splnění společně přijatých cílů do roku 2030 na mezinárodní úrovni, musíme se dál snažit především co nejvíce snižovat znečišťování ovzduší, efektivně přecházet na obnovitelné zdroje energie v průmyslu i domácnostech, neplýtvat potravinami, snižovat produkci odpadů a ještě více a lépe recyklovat, zkrátka celkově prosazovat udržitelné postupy nejen ve spotřebě, ale i ve výrobě, například aby firmy nesly zodpovědnost za své výrobky,“ vysvětluje v tiskové zprávě ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Na prvních příčkách reportu se umístily skandinávské země, Německo nebo Francie, před námi je ale i Polsko nebo Chorvatsko. Naopak poslední místa obsadil Čad, Jižní Súdán nebo Somálsko. „V průměru se jeví nadějně splnění pouze 16 procent Cílů do roku 2030, přičemž zbývajících 84 procent vykazuje omezený pokrok nebo opačný posun. Globální výzvy vyžadují globální spolupráci. Barbados se řadí na nejvyšší příčky ve svém závazku k multilateralismu založeném na OSN, Spojené státy americké jsou na posledním místě,“ píše se v úvodu zprávy.
Celkem 17 Cílů udržitelného rozvoje přijaly v září 2015 všechny členské státy OSN s cílem vyřešit ekonomické, sociální a environmentální problémy naší planety. Asociace společenské odpovědnosti už od roku 2017 uděluje Ceny SDGs a oceňuje tak udržitelné projekty a strategie, které mění Česko a svět k lepšímu. Další oceněné projekty veřejnost pozná 3. října 2024.
Autor: Asociace společenské odpovědnosti
Související