Česko v Cenách SDGs opět hledá nápady, které mění svět k lepšímu – startuje třetí ročník prestižního ocenění za udržitelnost

28. 2. 2019

Česko již třetím rokem pokračuje v udílení unikátního ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje od OSN, které je inspirací pro celý svět. Hlásit projekty, které přispívají nejen k lepšímu Česku, je možné od 1. do 31. března 2019.

Ceny SDGs 2019 opět ocení konkrétní projekty, strategie a aktivity, které podnikají organizace či jednotlivci, a přispívají tak k naplňování Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals = SDGs). Na naplňování SDGs se v roce 2015 shodly všechny členské státy OSN v rámci tzv. Agendy 2030. Společný plán definuje svět v roce 2030 a konkrétní kroky, jak bojovat s ekonomickými, environmentálními a sociálními problémy, se kterými se právě potýká. Ceny SDGs motivují hráče z řad byznysu, neziskových organizací, institucí veřejné správy i široké veřejnosti k začlenění udržitelnosti do každodenního života.Nominovat projekt, produkt nebo službu, které napomáhají naplňovat jeden nebo více Cílů udržitelného rozvoje, je možné do 31. března 2019 na webových stránkách www.globalnicile.cz, a to v kategoriích: Byznys, Veřejná sféra, Mladý leader a Reporting. Součástí Cen SDGs jsou navíc speciální ocenění pro Absolutního vítěze a také cena České rozvojové agentury. Novinkou letošního ročníku je ocenění pro projekty, které podporují rovnost mužů a žen (SDG 5). Do Cen SDGs se zapojí také široká veřejnost, která bude mít možnost od 29. dubna do 19. května 2019 vybrat prostřednictvím online hlasování nejlepší projekty v kategoriích Byznys a Veřejná sféra. Ceny SDGs 2019 budou předány na slavnostním galavečeru na Ministerstvu zahraničních věcí v Černínském paláci ve čtvrtek 30. května 2019.

 

V řadě zemí chybí silný politický leadership, který by nastavil potřebné vize a politické rámce k tomu, aby svět směřoval tím správným směrem. O to více si ceníme partnerství se státní správou v Česku, která aktivně pomáhá šířit principy udržitelnosti mezi byznys i širokou veřejnost,“ dodává Lucie Mádlová, zakladatelka a výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Ceny SDGs jsou ukázkou unikátní spolupráce mezi sektory (tzv. Public Private Partnership). Jedná se o první nezávislé oceňování naplňování Cílů udržitelného rozvoje od OSN na světě, které se v Česku udílí již potřetí. Ceny SDGs 2019 udílí Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou, Ministerstvem pro místní rozvoj ČR, Ministerstvem zahraničních věcí ČR a Ministerstvem životního prostředí ČR. Byznys partnerem letošního ročníku je Unilever.

Je pro nás čest, jako partner Cen SDGs šířit povědomí o udržitelnosti a podporovat lokální iniciativy, které dělají svět lepším místem k životu. Udržitelnost leží v srdci společnosti Unilever už přes 120 let, a i nadále zůstává naším posláním. Díky spolupráci s Asociací společenské odpovědnosti můžeme budovat prostředí, kde neziskové organizace, veřejný sektor i ostatní společnosti ruku v ruce a s nadšením přispívají k pozitivním environmentálním i společenským změnám,“ uvádí Herrish Patel, generální ředitel Unilever pro Českou a Slovenskou republiku. Mediálními partnery jsou Forbes Česko a ČTK – České noviny.Součástí Cen SDGs 2019 je tento rok jedinečný turnaj ženského fotbalu za globální cíle Global Goals World Cup Prague (GGWCup Prague). Ve fotbalovém turnaji se utká více než 24 týmů žen, kdy každý bojuje za jeden ze 17 Cílů udržitelného rozvoje. Více než sportovní talent se v této hře počítá schopnost a kreativita aktivně bojovat za konkrétní společenské téma. Finále se odehraje na Václavském náměstí v Praze 29. května 2019 za účasti známých osobností nejen ze světa sportu, politiky a z řad zahraničních hostů. Vítězný tým dostane možnost reprezentovat Česko na světovém finále GGWCup v New Yorku, které se koná v září 2019 v průběhu zasedání Valného shromáždění OSN.

Registrace do GGWCup Prague startují symbolicky 8. března na Mezinárodní den žen a končí 31. března 2019. Partnery GGWCup Prague jsou Magistrát hlavního města Prahy, Dánská ambasáda v ČR a IKEA Česká republika. Více o turnaji GGWCup Prague najdete na webu ggwcup.com/prague2019.