Česko za týden oslaví světový den dárcovství Giving Tuesday

20. 11. 2018

Pražskou Petřínskou rozhlednu v úterý 27. listopadu rozsvítí barvy svátku Giving Tuesday. Praha se tak symbolicky připojí – jako v minulosti například New York s nasvícenou Empire State Building – k oslavám dne dárcovství a dobrých skutků.

Giving Tuesday každoročně připadá vždy na první úterý po Black Friday a je protipólem k jeho hromadění a materialismu. Letos svátek slavíme právě 27. listopadu. „Možnost podarovat slabší sociální vrstvy finančním darem, nebo jakýmkoliv jiným způsobem na úrovni základní etické a mezilidské opory, by v současné emancipované době měla být přirozeně automatická. Mám velkou radost, že se v tomto roce aktivně zapojí také hl. m. Praha po vzoru velkých světových metropolí,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Svátek Giving Tuesday vznikl v roce 2012 v USA a myšlenka se začala ihned šířit do dalších zemí světa, v současnosti se k svátku připojuje více než 150 států. „Každý rok první úterý po Dni díkůvzdání věnují statisíce lidí po celém světě prostředky nebo svůj čas společensky prospěšným aktivitám a organizacím. Je skvělé, že České republika se i letos stává součástí tohoto svátku štědrosti a těší mě, že Velvyslanectví USA mohlo letošní kampaň podpořit,“ říká Erik Black, kulturní atašé Velvyslanectví USA v Praze. Právě Americké velvyslanectví v Praze se k oslavám Giving Tuesday aktivně připojuje a je po boku nakladatelského domu Albatros Média a grafického studia Lace Up partnerem tohoto projektu.

Do Giving Tuesday se může zapojit kdokoli: jednotlivci mohou darovat svůj čas, peníze nebo své odborné znalosti, firmy mohou neziskovým organizacím nabídnout své experty zdarma nebo mohou upořádat zaměstnaneckou sbírku na konkrétní vybraný projekt, města či městské části mohou zorganizovat sbírky hraček nebo oblečení pro potřebné. Každá pomoc se počítá. Zde jsou příklady některých letošních Giving Tuesday výzev zaregistrovaných na stránkách www.giving-tuesday.cz:

  • Plzeňský Prazdroj – nabízí proškolení zdarma pro neziskové organizace např. v oblasti financí a daní
  • Armáda spásy ČR – projekt Nocleženka, zajištění noci v teple pro lidi bez domova
  • Moment Charity o.p.s. – sběr oblečení pro potřebné klienty neziskových organizací
  • Česká pošta – zaměstnanci České pošty se připojí k projektu společnosti REMOBIL a od 1. 11. do 27. 11. budou v rámci interní akce sbírat staré mobily
  • Jóga pro dobrou věc – charitativní jógový festival pro nadaci Seniorem s radostí
  • Dánská ambasáda v ČR – sběr knížek pohádek nejen od Andresena pro Dětský domov Ledcích

Svou vybranou neziskovou organizaci či projekt mohou jednotlivci letos poprvé zároveň podpořit prostřednictvím unikátní kampaně #MyGivingStory. Stačí na sociálních sítích zveřejnit video nebo fotografii s dárcovským příběhem, zároveň tyto informace zaslat emailem a získat tak možnost vyhrát pro podporovanou neziskovou organizaci 20 000 Kč. Více informací ZDE.

Giving Tuesday v Česku zastřešuje Asociace společenské odpovědnosti. Loni se v České republice do svátku zaregistrovalo přes 170 dárcovských výzev a lidé darovali 7 384 455 Kč, z toho více než 3 miliony korun prostřednictvím portálu Darujme.cz. Nejštědřejší výzvou se stala kampaň #BezDechu na vývoj aplikace na pomoc mladým pacientům se závažným genetickým onemocněním cystickou fibrózou. Projekt se podařilo za podpory Nadace Vodafone podpořit částkou 1 748 936 Kč.

Loga a ostatní grafické materiály na Giving Tuesday naleznete ke stažení ZDE.


Asociace společenské odpovědnosti (A-CSR) je největší iniciativa společenské odpovědnosti (CSR) a Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) od OSN v Česku.

V rámci své unikátní vize tvoří největší CSR platformu u nás. Hájí zájmy 260+ členů z řad korporátního, neziskového, vzdělávacího i veřejného sektoru s cílem zvýšit jejich potenciál a kompetence v oblasti CSR a SDGs. Prostřednictvím aktivního dialogu se státem A-CSR významně ovlivňuje a vytváří CSR politiku a agendu udržitelného rozvoje v Česku. Více na webových stránkách A-CSR.