Ze světa členů
Český design míří za hranice: pohyblivý mobiliář rozhoupe veřejnou diskuzi v Německu
Ze světa členů
17. 7. 2024
Veřejná diskuzní místa tvořena hravým mobiliářem SQUARE představují nejnovější projekt z dílny studia produktového designu Balance is Motion. Pohyb jednotlivých sedacích prvků imituje dynamiku mezilidské komunikace. SQUARE vznikl v rámci stejnojmenné iniciativy ve spolupráci s kulturním centrem Neue Vahr v německých Brémách. Jednou z priorit centra je rozvoj místní komunity včetně začlenění válečných uprchlíků, SQUARE má proto podporovat demokratickou diskusi mezi všemi vrstvami společnosti. Vyroben bude s ohledem na udržitelnost z recyklované pěny Polimix.
„Naším úkolem bylo navrhnout diskuzní místa určená k setkávání obyvatel. Veřejné posezení poskytuje inspirativní prostor k naslouchání a volné debatě,“ říká Eliška Novák Knotková, zakladatelka Balance is Motion. A dodává: „Design projektu byl inspirován běžným průběhem mezilidské komunikace – konkrétně myšlenkovými pochody a názorovou dynamikou, ke které při rozhovorech dochází.“
Pomyslné sbližování a rozcházení lidí reflektuje SQUARE tím fyzickým, jeho uživatelé jsou ti, kteří mohou uvést jednotlivé prvky do pohybu. Projekt zahrnuje několik typů sezení. Tak, jako se v živých diskusích lidé přiklánějí názorově spíš k jedné nebo druhé straně, i jednotlivé sedáky houpacího prvku se mohou naklánět sem a tam. Další z prvků napodobuje sbližování a sdružování jednotlivců do společenských a názorových skupin. Jeho moduly se pohybují po kolejničkách směrem blíž, nebo dál od ostatních. Dalším prvkem jsou dvě protilehlé lavičky, které rotují kolem vlastní osy a jejich rozmístění navádí k tomu, aby se vzdálily, nebo se naopak potkaly a vzájemně protly. Podobně, jako někteří lidé preferují chůzi například při telefonování, nebo intenzivním přemýšlení, poslední z prvků SQUARE se snaží člověka obrazně i doslova rozhoupat a tím ho podpořit například ve formulaci vlastních myšlenek.
Z hlediska materiálu hrála hlavní roli v realizaci recyklovaná pěna Polimix, která je vyrobená z postprodukčního odpadu české společnosti Yate. Výhodou tohoto materiálu je nejen jeho cirkularita, ale také atypická barevnost výsledného provedení, která ve veřejném prostoru poutá pozornost. Díky recyklovanému původu je navíc každý kus odlišný.
Projekt SQUARE poukazuje na vzestupný trend zahraničních urbanistických konceptů, které cílí na soudržnost lokálních komunit, neotřelý design a v neposlední řadě inovativní materiály ohleduplné k životnímu prostředí.
Zdroj: Český design míří za hranice: pohyblivý mobiliář rozhoupe veřejnou diskuzi v Německu. Balance is Motion. Tisková zpráva
Související
Frank Bold vydal e-book o udržitelném stavitelství. Chce inspirovat k řešení environmentální krize