Český ostrovní dům: studenti staví udržitelně

1. 6. 2016

Asociace společenské odpovědnosti se stala partnerem architektonické soutěže Český ostrovní dům.

Český ostrovní dům je jedinečný architektonický projekt, který se zaměřuje na vytváření soběstačných staveb budoucnosti za využití nejmodernějších čistých technologií. „Cílem projektu je nalézt trvale udržitelnou cestu současného standardu životní úrovně a jeji aplikaci do mainstreamové architektury,“ vysvětluje jeho zakladatel Pavel Podruh.

V rámci své filozofie Český ostrovní dům vytvořil stejnojmennou soutěž pro studenty architektury magisterského stupně, kdy studenti tvoří projektové studie vysoce energeticky hospodárného a trvale udržitelného stavebního konceptu dvou samostatných apartmánových jednotek zasazených do kontextu šumavské krajiny. „Projekt by měl kombinovat tradiční stavební postupy s těmi nejmodernějšími technologiemi tak, aby zajistil soběstačnost objektu a zároveň respektoval prostředí, jehož zdrojů využívá,“ dodává Pavel Podruh.

Vrcholem této soutěže bude skutečná testovací stavba budoucnosti, která bude otevřena pro veřejnost. Samotný vznik, realizace a poté provoz bude jednou velkou vzdělávací příležitostí, především pro studenty, ale i odborníky.

Soutěž Český ostrovní dům v tomto ročníku probíhá na ČVUT v Praze a VŠTE České Budějovice, a to pod záštitou Ministerstva životního prostředí a Jihočeského kraje. Na projektu se mimo Asociace společenské odpovědnosti partnersky podílí také Česká komora architektů, UCEEB, Centrum pasivního domu a University of Cambridge.

Více k projektu na www.ceskyostrovnidum.cz.