Chanel se připojil k ostatním značkám luxusní módy a zakázal kožešinu a kůži z exotických zvířat

1. 2. 2019

Známý francouzský módní dům v prosinci 2018 oznámil, že přestane vyrábět oděvy, módní doplňky a obuv ze zvířecí kožešiny a krokodýlích, ještěrčích či hadích kůží. Rozhodnutí následovalo také díky rostoucímu tlaku z řad bojovníků za práva zvířat.

Tisková mluvčí módního domu oznámila, že tímto krokem chtějí udržet etické standardy. Také sdělila, že toto rozhodnutí částečně padlo z důvodu nesnadného získávání materiálů, které by odpovídaly principům firmy: „V Chanelu neustále kontrolujeme naše dodavatele, abychom měli jistotu, že splňují naše očekávání po stránce morální a dohledatelné. V tomto kontextu je z naší zkušenosti zřetelné, že získání exotických kůží, které by odpovídaly našim etickým principům, je čím dál tím komplikovanější.“

 

Mluvčí dále potvrdila, že nová politika firmy se vztahuje i na kožešiny. Tento krok je brán jako vítězství kampaně organizace na ochranu zvířat PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), která má ve svém mottu animals are not ours to wear (CZ: Nemáme žádné právo zvířata jíst, nosit jejich kůži a kožešiny, provádět na nich experimenty, využívat je v zábavním průmyslu, ani je jakýmkoli jiným způsobem vykořisťovat a týrat).

Tracy Reiman, výkonná viceprezidentka organizace PETA, k tématu sdělila: „Právě v naší organizaci otevíráme šampaňské, děkujeme značce Chanel za oznámení o zákazu exotických kůží – včetně té krokodýlí, ještěrčí a hadí.“

 

„Již desetiletí PETA volá po tom, aby značky opustily od módy založené na krutosti, aby nemusela trpět a umírat nevinná zvířata. Teď je na čase, aby se i společnosti jako Louis Vuitton přidaly a udělaly to samé.“

Kreativní ředitel módního domu Karl Lagerfeld nastoupil na svoji pozici roku 1983, 12 let po smrti zakladatelky společnosti Coco Chanel. V jeho předchozím zaměstnání u Fendi zakomponovával do svých návrhů použití zvířecích kůži, jako například krtčí, králičí či veverčí. Podle PETA již neexistuje přesvědčivý argument pro používání živočišných produktů hlavně díky tomu, že jsme svědky pokroků ve výrobě alternativní kůže. Například veganská kůže je téměř nerozeznatelná od té zvířecí.

 

Módní značka Gucci minulý rok oznámila podobný krok, ve kterém se zavázala ke striktnímu nepoužívání zvířecích kůži – norčí, kojotí, mývalí, psí, liščí nebo jakéhokoli jiného zvířete, které je chováno či odchyceno pro svou kůži.

Módní návrhář Giorgio Armani již v roce 2016 oznámil, že jeho značka končí s používáním zvířecí kůže. Podle jeho slov se v tom zrcadlí jeho pozornost vůči kritické otázce ochrany a péče o životní prostředí a zvířata.

Značky jako Vivienne Westwood, Calvin Klein a Ralph Lauren také ve svých kolekcích nepoužívají zvířecí kůže, v nedávných sezónách mnoho módních značek do svých kolekcí zahrnulo alternativy zvířecí kůže. „Pravá kožešina je již staromódní,“ řekla v roce 2015 pro CNN Stella McCartney, jejíž módní značka je zcela vegetariánská. „Není to správné, není to sexy, není to módní a ani to není dobré.“

 

Podle organizace PETA se Chanel připojil k dalším značkám, jako jsou například ASOS, Nike, Nine West, Puma a mnoho dalších, které používání exotických kůži dříve zakázaly.


Zdroj: Chanel bans fur and animal skins – CNN Style. CNN International – Breaking News, US News, World News and Video [online]. Copyright © [cit. 01.02.2019]. Dostupné ZDE.

Chanel Becomes the Latest in Luxury Fashion to Ban Fur and Exotic Animal Skins – Time. | Time [online]. Dostupné ZDE.

Chanel is the latest designer to ban fur and exotic animal skins | Metro News. Metro.co.uk: News, Sport, Showbiz, Celebrities from Metro [online]. Dostupné ZDE.