Charitativní projekt Život v kufříku získal prestižní Cenu evropského občana 2023

Ze světa členů

19. 9. 2023

Evropský parlament každoročně uděluje „Cenu evropského občana” oceňující iniciativy, které přispívají k evropské spolupráci a prosazování společných hodnot. Letos se o cenu ucházelo 216 projektů z 25 zemí EU.

Vítězným českým charitativním projektem letošního ročníku Ceny evropského občana se stal Život v kufříku, který pomáhá uchovávat vzpomínky odloženým dětem v České republice a zároveň podporuje zdravý psychosociální vývoj dětí vyrůstajících v náhradní péči. Až 500 dětí každý rok opouští porodnici bez svých biologických rodičů. K pěstounům, adoptivním rodičům nebo do kojeneckého ústavu si s sebou nesou jen propouštěcí zprávu z porodnice. Nedozví se z ní ale, jak přišly na svět, jak vypadaly jako miminka ani kdo je choval v náručí místo maminky či tatínka.

Život v kufříku uchovává těmto dětem vzpomínky na první dny, týdny, měsíce a roky života v kufřících, kam je pro ně ukládají zdravotní sestry, pečovatelé a náhradní rodiny. Kufřík symbolizuje vazby, vztahy, komunikaci, životní příběhy a kotvy tolik důležité pro sebepřijetí a identitu každého z nás.

Už 8. rokem Život v kufříku průměrně ročně připraví 300 kufříků pro odložené novorozence do celkem 62 zapojených porodnic v celé České republice. Nadační fond LA VIDA LOCA se jako jediná organizace v ČR (a dokonce i na evropské úrovni) tímto způsobem zabývá ochranou práv odložených novorozenců.

Život v Kufříku si převezme čestnou medaili na slavnostním předání v Praze v říjnu. Slavnostní ceremonie a celoevropské setkání všech letošních laureátů proběhne 7. listopadu 2023 v Bruselu.


Zdroj: Charitativní projekt Život v kufříku získal prestižní Cenu evropského občana 2023. La vida loca. Tisková zpráva