Chirurgické roušky jako zdroj infekce a zbytečného odpadu

28. 4. 2020

Organizace Nové horizonty již od počátku pandemie aktivně šije roušky z darovaných látek. Nyní poukazuje na výhody látkových roušek a upozorňuje na rizika těch chirurgických.

Moje rouška chrání tebe, tvoje chrání mě. Na nedostatek roušek na počátku pandemie COVID-19 zareagovalo celé Česko neuvěřitelně. Kdo mohl, ten šil. Mnozí šijí dosud, ale zájem o látkové roušky klesá. Proč? Látkovou roušku má už snad každý a stát se snaží o distribuci chirurgických roušek pro každého zdarma. Ochrana zdraví občanů je určitě chvályhodná, z krátkodobého hlediska nelze nic namítat. Ale co do budoucna? Jaký vliv bude mít spotřeba roušek na životní prostředí? To bude záležet na nás.

Proč nepoužívat chirurgické roušky?

 1. Vzniká zbytečný odpad. Při spotřebě dvou chirurgických roušek denně je to 60 kusů na osobu a měsíc. Za předpokladu, že by tyto “jednorázovky“ používala jen polovina české populace, je to 300 milionů roušek měsíčně! Nepředstavitelná hromada.
 2. Co je zdarma, tím se často plýtvá.
 3. Roušky neumíme správně likvidovat. Mají se měnit po 2-4 hodinách (záleží i na tom, jak moc komunikujete), použité vkládat do plastového sáčku, který pečlivě zavážete, dáte ještě do jednoho sáčku a teprve pak vyhodit do komunálního odpadu. Otázka je, kolik lidí tento postup zná a dodržuje ho. Představte si vedle hromady jednorázových roušek ještě 600 milionů igeliťáků měsíčně.
 4. Chirurgické roušky, jak název napovídá, jsou určeny především zdravotníkům. V rukou lajka se mohou stát zdrojem infekce. Použité se válí po parcích, kolem popelnic i na lesních cestách. Lidé si nechtějí nosit domů kontaminovaný odpad jen tak po kapsách a jejich likvidace venku je složitá. Nehledě na to, že do parků chodí naše děti i domácí mazlíčci.

Proč dát přednost bavlněným?

 1. Bavlněnou roušku lze vyvářet a může nám sloužit dlouhou dobu.
 2. Roušky se šily z toho, co bylo po ruce – nikdy nepoužívané damaškové povlečení po babičce, bavlněná trička, zbytky látek, které bylo škoda vyhodit. Super! Dosud to překáželo ve skříni, teď to chrání zdraví a ještě udělá radost sousedům.
 3. Doma ušité roušky stmelují komunitu. Sociální kontakty byly během nouzového stavu utlumeny, ale roušky cirkulovaly. Látky putovaly k těm, co měli šicí stroj, a ušité roušky ke všem potřebným.
 4. Šité roušky podporují to dobré v nás. Šily je jednotlivci i firmy, zdarma nebo jen za náklady, a rozdávaly se potřebným.
 5. Roušky se šily i ve firmách, kde byl jinak pozastaven běžný provoz. Zaměstnanci tak měli stále práci a i ochranu svého zdraví pro budoucí rozjezd.
 6. Nejsou nudné. Sdílely se střihy, přesto každý kus se stal naprostým originálem.
 7. Jsou prostě cool. A lze si je vybrat podle své nálady a situace. Vlastní rouška je osobitý doplněk k oblečení.

Šité roušky mají svůj příběh. Hendikepované švadlenky z chráněné dílny Nové horizonty ještě koncem února šily z darovaných zbytků látek pytlíky pro bezobalové nakupování a udržitelné obaly na dárky. Začít šít roušky namísto pytlíčků nebyl tak velký problém. Chtěli šít zdarma pro potřebné, ale nebylo z čeho. Ale stačilo se jen zmínit a strhla se obrovská vlna pomoci a sounáležitosti. Od Asociace společenské odpovědnosti dostaly Nové horizonty krásná nová trička. Roušky z nich zamířily do domova Sue Ryder. Další pomoc, ve formě celého štočku látky, mašliček a tkalounů, přišla od eventové agentury M-Ocean. Tato agentura zprostředkovala i další látky od Kofoly. Milým překvapením pro organizaci byla zdarma zaslaná krabice plná látek od Látky Mráz. Flex-tex se s nimi podělil o gumičky a velkoobchod Prokůpek zaslal nemalé množství atlasových stuh. Roušky zdarma tak mohl obdržet Domov pro seniory Zvonková, terapeutická komunita Kaleidoskop, Charita ČR, organizace HoSt Home-Start, spolek KOLUMBUS a další.

Úžasná byla obětavost švadlen. Přestože samy patří k ohrožené skupině, šily, co jim síly stačily a samozřejmě je zajímalo, kam se jejich roušky dostanou, komu pomohou. Naplňovalo je hrdostí, že možná někomu v domově seniorů zachraňují život. Nové horizonty šily zdarma celý březen, v dubnu to dělají tak napůl – za každou zakoupenou roušku věnují jednu do sociálních služeb.


Zdroj: Chirurgické roušky jako zdroj infekce a zbytečného odpadu. Nové horizonty, 24. 4. 2020.

Související

Země po celém světě následují Čechy a zakládají projekty na domácí šití roušek

Přejít na článek