Česká exportní banka

Česká exportní banka (ČEB) si uvědomuje svou roli v podpoře udržitelného rozvoje a aktivně přispívá k naplňování cílů v oblasti Environment, Social a Governance (ESG). Jako bankovní instituce má možnost vyvíjet aktivity zejména prostřednictvím financování projektů s přínosem pro udržitelnost a prostřednictvím zodpovědného řízení vlastní činnosti.

V roce 2023 schválila novou rámcovou strategii ESG, která zahrnuje nejen obecné cíle, jako je dekarbonizace a snižování energetické náročnosti, ale i konkrétní kroky k naplnění ESG konceptu ve své provozní činnosti. Zavázala se akcentovat podniky, které postupně implementují udržitelné postupy, a podporovat tak tranzici k zodpovědnému podnikání.

Pro zlepšení interních procesů provedla kalkulaci své uhlíkové stopy ve spolupráci s nezávislou společností CI3, s.r.o., a stanovila si cíle ke snížení uhlíkové stopy do roku 2030.

Tato kalkulace zahrnovala přímé i nepřímé emise (Scope 1 a Scope 2) a částečně i Scope 3, jelikož pro tu jsou nezbytná data z delšího období. V nadcházejících letech se plánuje zaměřit na detailnější analýzy, zejména pak v rámci svého klientského portfolia.

Dalším důležitým krokem je začlenění ESG rizik do své Strategie řízení rizik, včetně podrobnějšího vyhodnocování rizikového profilu klientů z pohledu ESG. Aktivně spolupracuje s Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) na organizaci společných ESG akcí a aktivit vedoucích ke snižování uhlíkové stopy v jejich společném sídle. Dále se zapojuje do mnoha různých akcí pro zaměstnance, jako jsou například „Do práce na kole“, či sázení stromků, čímž přispívá k ochraně životního prostředí a posiluje svůj vztah k lokálním komunitám. ČEB rovněž navázala spolupráci s nezávislým projektem Dobrokruh prostřednictvím Asistenčního programu pro zaměstnance, který slouží k podpoře well-beingu, ochrany zdraví, sociální angažovanosti zaměstnanců i odpovědného přístupu k zaměstnancům.

V roce 2024 plánuje ČEB pokračovat v plnění svých ESG cílů, včetně zapojení do dobrovolnických aktivit, získávání talentů a zveřejňování více informací o svém přístupu k ESG problematice.

ČEB se rovněž připravuje na plnění evropských předpisů v oblasti nefinančního reportingu a dobrovolně se připojila k iniciativě „Synesgy“, která usiluje o jednotné a srovnatelné shromažďování ESG informací od klientů.

ČEB tak potvrzuje svůj závazek vůči udržitelnosti a zodpovědnému podnikání, což se odráží nejen ve svých interních procesech, ale i v podpoře podniků, které se rozhodly vydat cestou udržitelnosti.