Mary’s Meals

Mary’s Meals Česká republika je od roku 2018 členem rodiny 20 národních zastoupení dobročinné organizace Mary’s Meals International se sídlem ve Skotsku.

Mary’s Meals je mezinárodní charitativní organizace, která v nejchudších zemích a regionech světa (kde hlad a chudoba brání dětem získávat vzdělání) zabezpečuje dětem přímo ve školách jedno jídlo denně. Na začátku roku 2023 takto organizace podporovala téměř 2 a půl milionu dětí, přičemž náklady na jedno dítě představují 550 Kč na celý školní rok (k únoru 2023). Možnost najíst se přitahuje děti do škol, takže narůstá docházka a zlepšuje se i prospěch dětí, které se s plným žaludkem na učivo lépe soustředí. Vzdělání je způsob, jak se komunity mohou vymanit z bludného kruhu chudoby. Suroviny se nakupují především od místních zemědělců, čímž činnost organizace podporuje i lokální ekonomiku.

Projekt je reakcí na neutěšené poměry v nejchudobnějších zemích světa, kde děti každoročně umírají na nemoci z podvýživy. V současnosti kolem 67 milionů dětí školního věku školu vůbec nenavštěvuje. Aby přežily, musejí pracovat nebo žebrat. Další desítky milionů dětí chodí do školy hladové.

Díky nezištné pomoci desítek tisíců dobrovolníků dnes Mary’s Meals poskytuje školní stravování pro děti v 18 nejchudobnějších zemích světa.