Moravskoslezský kraj

Moravskoslezský kraj je regionem, který se dynamicky vyvíjí. Do svého plánování se rozhodl zapojit nejen odborníky, ale také zástupce obcí, významných firem, organizací nebo neziskovek a také občany, kteří v kraji žijí.

Dříve se o něm mluvilo jako o nešťastném koutu republiky, kde se jen tvrdě dře a těžce žije. Kdysi tomu tak možná bylo, dnes je to naštěstí jinak. Z regionu těžkého průmyslu se Moravskoslezský kraj stává důležitým technologickým centrem. IT sektor a výroba automobilů dnes zaměstnávají stejný počet lidí jako hutnictví a slévárenství. I přes průmyslový charakter kraje je zde významně zastoupena zemědělská, potravinářská a lesní výroba.

Kraj je vybaven kvalitním systémem školního vzdělávání na všech stupních, rovněž systém zdravotní péče je tu na vysoké úrovni. Tradičními kulturními centry regionu jsou Ostrava, Opava a pro území Těšínska, s významnou polskou menšinou, Český Těšín. V kraji se nachází velké množství divadel, muzeí, galerií a kin. Mezinárodního věhlasu dosáhla Janáčkova filharmonie v Ostravě a Dolní oblast Vítkovice je vskutku unikátní technickou památkou. Kraj nabízí širokou škálu sportovního vyžití prostřednictvím stadionů, víceúčelových hal a stovek hřišť, tělocvičen, koupališť a bazénů. Pestrá příroda kraje, který se rozprostírá od Jeseníků po Beskydy, ve spojení s hustou sítí turistických a cykloturistických tras nabízí mnoho možností pro rekreaci, turistiku, poznávání kulturních památek a léčebné pobyty.

Moravskoslezský kraj drží krok s dobou a vývojem. Vychází vstříc inovacím, zaměřuje se na výzkum, stává se podnikavějším. Dělá konkrétní kroky v oblasti životního prostředí, rozvíjí sociální péči, posiluje komunity a propojuje generace. S ohledem na svou různorodost vyvrací zastaralé stereotypy a coby „region razovity“ získává na atraktivnosti.