Sázíme stromy
Sázíme stromy je nezisková organizace, která funguje již od roku 2014. Propojuje firmy, obce a dobrovolníky a společně s nimi sází stromy a keře na místech, kde je to nejvíce potřeba. Peníze získává od firem a dárců, s obcemi vyhledává nejvhodnější lokality a s dobrovolníky, často samotnými zaměstnanci firem, nakonec stromy vysází.
Výsadby stromů a keřů jsou organizovány jako teambuilding, dobrovolnický den, nebo jako komunitní akce pro místní obyvatele, nebo spolky. Po výsadbě jsou stromy předány jako dar obci, která se o ně zavazuje v následujících 10 letech pečovat. Věříme, že radostný zážitek ze sázení stromů, které tu budou další desítky let, je pro účastníky výsadeb inspirací k další péči o přírodu a krajinu.
Zde je odkaz na video, ve kterém můžete vidět, jak výsadba většinou probíhá. Reportáže a fotografie z výsadeb můžete vidět zde.
Jak organizace vznikla a co už se jí podařilo dosáhnout?
Neziskovou organizaci Sázíme stromy založila v roce 2014 Martina Pavelková s cílem organizovat sázení stromů jako formu zahradní terapie pro zaměstnance firem. V současné době má organizace přes 90 koordinátorů po celé České republice. Od roku 2014 zorganizovalo Sázíme stromy přes 1 000 výsadeb, při kterých bylo vysazeno přes 29 tisíc vzrostlých stromů a 24 tisíc keřů s pomocí více než 24 tisíc dobrovolníků.
Od roku 2021 provádí organizace na všech vysazených lokalitách povýsadbové kontroly. Případné nedostatky v následné péči o stromy komunikuje s obcemi a pomáhá při jejich nápravě. Od roku 2024 organizuje i akce, kde dobrovolníky učí, jak o mladé stromy pečovat.
Proč se organizace Sázíme stromy zaměřuje na výsadby stromů v zemědělské krajině?
Les si lépe poradí bez nás, ale zemědělská krajina naši pomoc potřebuje. Les, který je vitální a zdravý se udržuje sám a nepotřebuje zásahy člověka. Přirozená sukcese znamená, že po vykácení, a nebo jakékoliv kalamitě, začnou mezi pařezy nejprve vyrůstat pionýrské dřeviny (břízy, modříny), pod nimi pomalu rostou dlouhověké stromy (duby, buky). Dlouhověké stromy postupně ty pionýrské nahradí a vytvoří se zdravý les.
V zemědělské krajině, kde se intenzivně hospodaří – jezdí těžká technika, používá se chemie a jsou zde ohromné lány bez života, si příroda sama neporadí. Proto doplňujeme remízky, meze, stromořadí, biokoridory. Pomáháme vnést do zemědělské krajiny členitost, aby se mohl do polí vrátit život, půda zůstávala na místě a dokázala zadržet vodu.