Sdružení VIA

Sdružení VIA, z.ú. usiluje o svět, ve kterém technologie slouží dobré věci. Vzniklo v roce 2005 jako spřátelený subjekt Nadace VIA a od té doby nepřetržitě realizuje projekty, které přispívají k rozvoji občanské společnosti. Jeho cílem je, aby technologie byly snadno dostupné, byly smysluplně využívány k podpoře společensky prospěšných činností a přispívaly tak k efektivitě a růstu neziskových organizací.

Projekty a aktivity Sdružení VIA se opírají o partnerské vztahy mezi veřejným, soukromým a neziskovým sektorem. Zlepšují prostředí a podmínky pro činnost neziskových organizací, rozvíjí filantropii a místní dárcovství, prohlubují participaci lidí na veřejném životě a podporují všestrannou profesionalizaci neziskových organizací.

Projekty Sdružení VIA

Dárcovský program TechSoup umožňuje získat neziskovým organizacím software, hardware a nejrůznější služby od partnerů jako je Google, Adobe, Microsoft nebo Symantec zvýhodněně nebo pouze za administrativní poplatek (a některé služby, jako Google pro neziskovky, jsou úplně zdarma). V rámci programu se navíc konají nejrůznější technologická školení pro neziskové organizace, Sdružení VIA dále realizuje v Česku iniciativu Meet and Code, která má v dětech a mladých lidech vzbudit zájem o programování.

Sdružení VIA se spolu s Nadací VIA podílí na online dárcovské platformě Darujme.cz, která zajišťuje, aby darovat po internetu bylo bezpečné, rychlé a efektivní. Poskytuje tak technologie a znalosti pro úspěšný moderní online fundraising českých neziskových organizací.

Internetový projekt Um sem um tam vznikl v březnu 2012, Sdružení VIA se na provozu podílí od roku 2018. Jeho účelem je propojovat neziskové organizace, které potřebují vyřešit odborný problém (např. design letáku, právní radu, pomoc s kampaní na sociálních sítích, s korekturou, s programováním), s expertními dobrovolníky. Ti získají nové zkušenosti, kontakty a hlavně dobrý pocit z toho, že pomohli něčemu smysluplnému.