Unibail – Rodamco – Westfield

Jako globální provozovatel nákupních center známý po celém světě jsme si vědomi, že i my ovlivňujeme směr nákupního a životního stylu našich zákazníků. Ke své roli přistupujeme maximálně zodpovědně. Zavázali jsme se proto k plnění strategie Better Places 2030, v rámci které chceme snížit uhlíkovou stopu našich center o polovinu, zamezit tvorbě nerecyklovatelného odpadu a do hledání udržitelnějších cest zapojit i naše zákazníky a lokální komunity.

Jednou z našich iniciativ je projekt Jdi za svým snem, kdy pomáháme lidem se znevýhodněním na trhu práce najít uplatnění. Naši zaměstnanci se také každoročně zapojují do projektu Solidarity Day a pomáhají tam, kde je to zrovna potřeba. Protože si současná situace žádá více vzájemné soudržnosti než kdy dříve, věnovalo regionální vedení skupiny URW část svých odměn lidem, kteří s pandemií bojují v první linii.

Závazek udržitelnosti

Jak z center skupiny Unibail-Rodamco-Westfield děláme lepší místa

Jako globální provozovatel nákupních center jsme si vědomi svého vlivu na životní prostředí i zákazníky. Ke své roli přistupujeme zodpovědně, a proto jsme se zavázali k plnění strategie Better Places 2030. Jejím prostřednictvím chceme dosáhnout řady cílů: od snížení uhlíkové stopy našich center o polovinu, což mimo jiné zahrnuje snížení spotřeby energie o 30 % do roku 2030, po dlouhodobou podporu lokálních komunit. Naším primárním cílem je zlepšit fungování míst, ve kterých působíme, a k udržitelnější změně motivovat i naše prodejce, zaměstnance a zákazníky.

Strategie udržitelnosti

V našich centrech využíváme elektrickou energii výhradně z obnovitelných zdrojů. Velkých energetických úspor dosahujeme i využíváním moderního LED osvětlení, které najdete ve většině interiérů našich center. Přes den se ovšem nejraději spoléháme hlavně na přirozené venkovní světlo, v noci zase snižujeme intenzitu osvětlení na minimum. S tím nám pomáhají systémy pro řízení osvětlení, stmívací senzory a pohybová čidla.

Zakládáme si na odpovědném odpadovém hospodářství. V centrech třídíme až 18 druhů odpadu a díky tomu se nám ho daří recyklovat stále více: v roce 2020 jsme recyklovali přes 80 % všeho našeho odpadu.

Všechna naše centra jsou přímo napojena na metro a řadu autobusových linek, aby se k nám mohli co nejšetrněji dostat i zákazníci. V současné době se k nám pomocí MHD dopravuje zhruba polovina návštěvníků. Mezi řidiči se zase najde spousta těch, kteří raději sáhnou po službě sdílení automobilů nebo elektrickém pohonu. Na parkovišti center pro ně máme dobíjecí stanice pro elektromobily a místa vyhrazená pro sdílená auta.

Všechna pražská centra skupiny Unibail-Rodamco-Westfield jsou plně bezbariérová a jsou vybavena signalizací a navigačním systémem pro osoby s poruchami zraku. Jejich prostory jsou maximálně uzpůsobeny návštěvám rodin s dětmi včetně speciálních parkovacích míst, dětských toalet nebo herních zón a koutků.

  • Udržitelnost je jedním z hlavních kritérií, na které ve Westfield Chodov klademe důraz. Promítá se už do architektonického řešení budovy, které snoubí jedinečný interiérový i exteriérový design s maximálními požadavky na ekologicky nenáročný chod. Během modernizace centrum získalo celosvětovou prestižní certifikaci „zelených budov“ BREEAM nejvyšší úrovně, která Westfield Chodov řadí mezi budovy s nejnižší ekologickou zátěží. K udržitelnějšímu fungování budov nám pomáhá řada technologických vychytávek. Například díky využívání drenážní vody na sociálních zařízeních šetříme až 13 200 m3 pitné vody ročně. To pro srovnání odpovídá roční spotřebě 101 čtyřčlenných českých domácností. O úspornější regulaci teploty vzduchu v centru se starají tepelné výměníky. Více ZDE.
  • Centru Černý Most se už řadu let snažíme být udržitelnější, a to celou řadou způsobů. Hledáme cesty, jak zefektivnit provoz naší budovy. Podporujeme stejně smýšlející nájemce a dbáme na to, aby i zákazníci u nás mohli pořídit zboží ohleduplnějším způsobem. Vodou v Centru Černý Most šetříme díky využívání odpadních šedých vod ke splachování toalet. S ohřevem vody nám pomáhají solární panely na střeše centra. Včelařením se zase snažíme v rušném velkoměstě pomáhat k obnovení přirozené biodiverzity v okolí centra. Nyní jsme se rozhodli šířit tuto důležitou myšlenku i dál mezi naše zákazníky a motivovat je ke změně skrze kampaň Eco Sense. Ve spolupráci s nájemci centra vznikla brožura a speciální microsite nakupyudrzitelne.cz plná praktických a inspirativních rad a tipů na udržitelnější nakupování. Více ZDE.
  • Metropoli Zličín je pro nás udržitelný a odpovědný přístup k životnímu prostředí na předním místě. 100 % elektrické energie získáváme z obnovitelných zdrojů, neplýtváme elektrickou energií ani vodou, třídíme a recyklujeme textil a odpad a také podporujeme udržitelnou dopravu a elektromobilitu. Spolupracujeme se stejně smýšlejícími společnostmi a snažíme se edukovat naše zákazníky v oblasti udržitelnosti a nabízet jim inspiraci a udržitelná řešení pro každodenní život. Další stěžejní záležitostí je pro nás pomoc znevýhodněným skupinám a pozitivní společenský dopad. Proto už řadu let podporujeme několik neziskových organizací a společně pořádáme charitativní akce na pomoc ohroženým dětem nebo lidem s vážným onemocněním. Snažíme se pružně reagovat na aktuální dění v České republice, abychom pomáhali tam, kde je to zrovna třeba. Více ZDE.

 

 

centrum-w

centrum-cm

zlicin

Kdo má u nás CSR a udržitelnost na starosti

Karolina Šustrová

Head of Operations Czech Republic & Slovakia

Karolina Šustrová je absolventkou pražské VŠE a mezinárodního manažerského programu CEMS. Po několika studijních a pracovních zkušenostech v zahraničí zahájila brzy po promoci svou kariérní cestu v Unibail-Rodamco-Westfield. V rámci společnosti působila mimo jiné jako ředitelka Centra Černý Most v Praze a Auparku v Bratislavě. Po čtyřech letech sbírání zkušeností ve vedení obchodních center se přesunula do regionálního Asset managementu a na jaře 2019 se stala provozní ředitelkou pro ČR a SR. Kromě provozu a finanční strategie portfolia obchodních center je Karolina zodpovědná i za oblast společenské odpovědnosti a rozvoj inovací v regionu. Od malička se aktivně věnuje sportu, mezi její zájmy patří také cestování a design.

Projekty