Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci

Vysokoškolský Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci (dále také „CXI TUL“ nebo „Ústav“) byl zřízen dne 10. 2. 2009 rozhodnutím Akademického senátu Technické univerzity v Liberci. V letech 2009 – 2013 bylo vybudováno vysoce sofistikované univerzitní výzkumné centrum, jehož cílem je přispět k rozvoji regionu, tradičně orientovaného na technická odvětví průmyslu.

Vize CXI TUL
Ústav chce patřit mezi lídry aplikovaného výzkumu v České republice s výrazným mezinárodním přesahem, a to v inovativních řešeních v oblasti nanotechnologií, ochrany životního prostředí a konstrukce a výroby strojů s pomocí progresivních informačních technologií.

Mise CXI TUL
Ústav je mezinárodně respektovaným multidisciplinárním centrem vědy a výzkumu. Jeho posláním je na základě kvalitního výzkumu a vývoje přenášet společně s průmyslovými partnery inovace do reálného života. Jako součást TUL usiluje o rozvoj lidského potenciálu, vzdělanosti a prosperity společnosti. To vše ruku v ruce s dlouhodobou udržitelností; přičemž Ústav vnímá udržitelnost jako ucelený koncept zahrnující výzkumný, ekonomický, sociální, ekologický, ale i vzdělávací rozměr.

Na CXI TUL jsou definovány 3 výzkumné směry – Nanomateriály v přírodních vědách, Konkurenceschopné strojírenství a Systémová integrace:

  • Směr Nanomateriály v přírodních vědách se specializuje na výzkum, vývoj, syntézu, popis chování a zejména aplikaci pokročilých materiálů a nanomateriálů, především v oblasti úpravy vody, ochrany životního prostředí a věd o živé přírodě. Výzkumný směr zajišťuje, aby inovace přispívaly k udržitelnému a zdravějšímu světu.
  • Konkurenceschopné strojírenství se zaměřuje na výzkum, vývoj a aplikace nejmodernějších strojírenských technologií a konstrukcí. Výzkumný směr se specializuje na mechatronické systémy, pohonné jednotky a další komponenty strojů a vozidel s ohledem na nové přístupy; vyniká také v progresivních metodách zpracování nových materiálů, včetně aditivních technologií. Inovativní řešení jsou navržena tak, aby podporovala pokrok a efektivitu v různých průmyslových odvětvích.
  • Systémová integrace se zaměřuje na vývoj nejmodernějších SW řešení, zpracování dat a integraci mezi systémy, kybernetickou bezpečnost a architekturu, komunikační protokoly, jako je 5G, poskytování komunikačních rozhraní pro průmyslové aplikace. Odborné znalosti zahrnují senzory a elektroniku, PLC, robotiku včetně využití kolaborativních robotů, vývoj cloudových aplikací, analýzu velkých objemů dat, strojové učení a umělou inteligenci, LLM, průmyslové počítačové vidění a další.

Na Ústavu každoročně kolem 80 výzkumných projektů zaměstnává více než 170 vědeckých, technických a administrativních pracovníků (z toho asi 15 % cizinců), jejich průměrný věk je cca 41 let. 49 % zaměstnanců CXI TUL tvoří ženy, na manažerských pozicích pracuje 29 % žen. CXI TUL spolupracuje napříč celou univerzitou a poskytuje zázemí také studentům. Od roku 2020 je nositelem ocenění HR excellence in Research Award, od roku 2024 je také díky SAQ společenské odpovědnosti součástí skupiny AIAG (The Automotive Industry Action Group) a partnerem koncernu Volkswagen Group.

Více zde.