vo.bal

Eva a Háta s podnikáním začaly, protože je trápil environmentální dopad textilního a ropného průmyslu a greenwashing (falešné eko-image velkých firem) v oblasti spotřebních obalů. Rozhodly se, že s tím chtějí něco udělat a ne jen nečinně přihlížet. Vyrobit obal, který bude skladný a udržitelný – jak ekonomicky, tak společensky. Po hodinách brainstormingu se dostaly zpátky ke kořenům – voskovanému plátnu, do kterého balily pečivo naše babičky. 

A tak se zrodil vo.bal, voskovaný ubrousek ze včelího vosku a recyklované bavlněné látky, který slouží jako náhrada mikrotenového sáčku či potravinové fólie při balení a skladování potravin. Díky tepelné poddajnosti vosku je vo.bal lehce tvarovatelný a díky voděodolnosti snadno udržovatelný. Po použití jej stačí opláchnout vlažnou vodou (v případě většího zašpinění lze použít jemnou stranu houbičky na mytí nádobí) a ihned po oschnutí je připravený k dalšímu balení. Díky antimykotickým a antibakteriálním vlastnostem vo.bal udrží potraviny déle čerstvé a sám také vydrží dlouho sloužit. Při správném používání vydrží až rok a pokud se ošoupe, stačí ho rozžehlit mezi dvěma pečícími papíry, aby se vosk zase rovnoměrně rozprostřel po celé ploše vo.balu.

Posláním této firmy je udělat udržitelnost opravdu udržitelnou. Z tohoto důvodu nedbají pouze na environmentální dopady vlastního produktu, ale zajímá je komplexní LCA i sociální aspekty výroby. Proto zaměstnávají lidi v hmotné a sociální nouzi (především lidi bez domova) a spolupracují s Přestupní stanicí, Jako doma nebo Armádou spásy.