Člověk v tísni přináší tipy na etické Vánoce

12. 12. 2013

Nevíte, co koupit svým blízkým? Přečtěte si tipy na etické vánoční dárky, pohoštění i ozdoby v příloze Vánoce bez dětské práce.

Vánoce se blíží, nákupní horečka vrcholí. I letos utratíme za vánoční nákupy dohromady desítky miliard korun. Dětem hračky, těm starším mobil, manželovi košili, kamarádce dárkové balení čaje. Mnoho z dárků, které krásně zabalené čekají pod stromkem, má ale nepěknou minulost – kdesi daleko prošly rukama dětí, které je vyrobily nebo vypěstovaly, ale zůstaly chudé.

Svět je dnes úzce propojený. Oblečení, elektronika nebo hračky pod českými vánočními stromečky budou téměř všechny vyrobené v zahraničí, často v chudých zemích. Podmínky, za kterých vznikly, se nás proto týkají. Jsme posledním článkem řetězce, na jehož počátku někdy pracuje dítě. Naše příloha je prvním krokem k řešení problému. Zkusme nezavírat oči a něco se dozvědět. Když pochopíme souvislosti, můžeme pomoci.

Více tipů a článků najdete v příloze Člověka v tísni s názvem Vánoce bez dětské práce, která vyšla 5. prosince 2013 v deníku Právu. Přílohu naleznete zde.

 

Zdroj: rozvojovka.cz, 2013