Co je to Dobrovolný standard pro vykazování udržitelnosti pro malé a střední podniky (VSME)?

10. 2. 2025

Zatímco velké podniky již intenzivně pracují na přípravě povinných zpráv o udržitelnosti, malých a středních podniků se tato povinnost netýká, alespoň prozatím. Situace se však postupně mění, zejména vlivem dodavatelsko-odběratelských řetězců, které v tomto ohledu vstupují do hry.

Malé a střední podniky jsou totiž mnohdy motivovány nejen požadavky svých obchodních partnerů, ale také možností získat výhodnější podmínky financování od bank. Evropská poradní skupina pro účetní výkaznictví (EFRAG) v prosinci 2024 vydala dobrovolný standard pro vykazování udržitelnosti pro malé a střední podniky. Co tento standard přináší?

Sestavování zprávy o udržitelnosti

Dle evropské směrnice o udržitelnosti CSRD jsou nefinanční reporting povinny vyhotovovat pouze velké podniky a podniky, jejichž cenné papíry jsou kótované na burze. Tedy takové podniky, které splňují alespoň 2 ze 3 podmínek:

  • aktiva 500 milionů Kč;
  • roční úhrn čistého obratu 1 miliarda Kč;
  • průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetního období 250.

Malé a střední podniky, jejichž cenné papíry nejsou přijaty k obchodování na regulovaném trhu, tak prozatím tvoří výjimku z povinnosti sestavování nefinančního reportingu dle směrnice CSRD a zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví. Pokud se malé a střední podniky rozhodnou pro vyhotovení ESG reportingu, nedopadá na ně povinnost zahrnout ji do výroční zprávy, ani ji nechat ověřit auditorem. V současnosti je v legislativním procesu novela zákona o účetnictví, dle které má dojít s účinností od 1. ledna 2026 k navýšení limitů aktiv a čistého obratu, a to na 600 milionů Kč a 1,2 miliardy Kč.

Jak má nefinanční reporting malých a středních podniků vypadat?

Vzhledem k dobrovolnosti vyhotovení nefinančního reportingu u těchto účetních jednotek nejsou stanovena žádná závazná pravidla pro jeho obsah. EFRAG nicméně navrhla na popud dobrovolně reportujících podniků dobrovolný standard (VSME). Tento dobrovolný standard byl Evropskou unií publikován na konci roku 2023 a nyní je jeho finální verze již od prosince 2024 v platnosti. EFRAG při zveřejnění standardu nastínila i další postup. Chystá se doplnění standardu o řadu digitálních online nástrojů, pokynů a doplňkových materiálů, které by sloužily k usnadnění širšího přijetí standardu na trhu.

Co má report dle standardu VSME obsahovat?

Výše zmíněný standard navržený EFRAG zahrnuje všechna 3 hlediska ESG – environmentální (E), sociální (S) a řízení podniku (G). Obsah nicméně zůstává spíše obecný, bez pevně stanovených požadavků na konkrétní data nebo jejich formu. Podniky tedy mají volnou ruku při sestavování zprávy o udržitelnosti ohledně její struktury a rozsahu. VSME dále vytyčuje dvě hlavní úrovně: (i) základní modul, který poskytuje klíčové informace a (ii) komplexní modul, který pokrývá rozsáhlejší požadavky specifických sektorů.

Tento standard (VSME) nahrazuje současné množství nekoordinovaných dotazníků a požadavků na ESG data, čímž se snaží snížit administrativní zátěž. Tvoří součást balíčku opatření pro podporu malých a středních podniků (tzv. SME Relief Package). Cílem standardu (VSME) je pak především sjednocení udržitelnostních informací, které podniky zveřejňují, čímž má usnadnit přístup k zelenému financování a podpořit přechod k udržitelné ekonomice.

Dobrovolný standard pro vykazování udržitelnosti (VSME), vydaný EFRAG, usnadňuje malým a středním podnikům jejich vstup do oblasti ESG reportingu. Celkově tak VSME nejen přináší jasnější strukturu a lepší koordinaci v oblasti ESG reportingu, ale také podporuje konkurenceschopnost a udržitelnost malých a středních podniků na evropském trhu. Jak se reportování u těchto účetních jednotek uchytí, ukáže brzy praxe.


Autoři: Mgr. Jakub Málek, Ráchel Kouklíková a Tereza Hrudková, PEYTON legal advokátní kancelář

Související

Mladí mění Říčany. Unikátní projekt je ve finále mezinárodní soutěže oceňující inovace v politice

Přejít na článek