
Newsletter
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání
20. 3. 2025
Podle Evropské komise je kvůli předčasné likvidaci spotřebního zboží v EU produkováno každoročně 261 milionů tun emisí CO2 a 35 milionů tun odpadu a spotřebováno 30 milionů tun zdrojů. Spotřebitelé také ročně přicházejí o přibližně 12 miliard eur tím, že zboží místo opravy vymění. Například jen v roce 2022 připadlo na jednoho občana EU průměrně 17,6 kg odpadu, přičemž recyklováno bylo jen asi 42 %. Jednou z cest, jak tomuto zamezit, je zjednodušit spotřebitelům proces opravy poškozeného výrobku. A přesně toto má za cíl nová směrnice o společných pravidlech na podporu oprav zboží, tzv. směrnice o právu na opravu.
Směrnice o právu na opravu[1] (dále jen „Směrnice“) byla přijatá v červnu roku 2024 a doplňuje další nová pravidla EU o ekodesignu a posílení postavení spotřebitelů v zájmu ekologické transformace a podpory oběhového hospodářství, to vše přijaté v rámci tzv. Zelené dohody[2]. Má primárně za cíl prodloužit životnost elektroniky a snížit množství odpadu. Spotřebitelé by tak v důsledku měli lepší přístup k opravám, včetně dostupnosti náhradních dílů a další.
Konkrétní zjednodušení procesu opravy
Zamýšleným účinkem Směrnice (vedle výše uvedených), je posílit unijní opravárenský trh a snížit cenu oprav pro spotřebitele, přičemž za tímto cílem zavádí pro výrobce ze členských států EU (ale i pro členské státy samotné) nové povinnosti a také zákazy:
Povinnost opravy a náhradní zařízení
Výrobce bude muset po uplynutí zákonné záruční doby výrobek za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase opravit a nebudou smět používat smluvní doložky nebo hardwarová či softwarová řešení, které by opravu ztěžovaly (zejména nebudou smět bránit využívání náhradních dílů z druhé ruky či 3D tiskáren od nezávislých opravářů, ani odmítnout opravu výrobku čistě z ekonomických důvodů nebo protože byl výrobek již dříve opraven někým jiným). U zboží opraveného v rámci záruky se navíc o jeden rok zákonná záruka prodlouží, což pro spotřebitele motivací k tomu, aby si místo koupení nového výrobku nechali poškozený výrobek opravit.
Po uplynutí zákonné záruky bude výrobce stále povinen opravit běžné domácí spotřebiče, u nichž je oprava podle předpisů EU technicky proveditelná, jako např. pračky, vysavače, smartphony a další (seznam kategorií výrobků půjde do budoucna rozšiřovat). Spotřebitelé si také budou moci během doby opravy zapůjčit náhradní zařízení, nebo se rozhodnout pro výměnu za již opravený kus, pokud jejich výrobek nebude možné opravit.
Informace o podmínkách a službách v rámci oprav
Spotřebitelé budou moci využít evropský informační formulář, který jim pomůže posoudit a porovnat opravárenské služby a naleznou v něm informace o povaze závady i ceně a době trvání opravy. Aby byl proces opravy co nejjednodušší, bude zřízena evropská online platforma, pomocí níž budou spotřebitelé v jednotlivých státech moci vyhledat opravny, prodejce renovovaného zboží či kupce vadného zboží.
Členské státy budou muset navíc zavést alespoň jedno opatření na jejich propagaci (např. poukázky a fondy oprav, informační kampaně, opravárenské kurzy a další).
Směrnice o právu na opravu přináší významné změny pro spotřebitele a výrobce v rámci EU. Jejím hlavním cílem je prodloužit životnost elektroniky, snížit množství odpadu a posílit práva spotřebitelů na opravy. Zavádí nové povinnosti pro výrobce, jako je možnost opravy za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase po vypršení záruky, a zakazuje praktiky, které by mohly bránit nezávislým opravářům. Pro spotřebitele představuje přínos zejména v rozšíření záruky o jeden rok pro opravené výrobky a přístup k informacím o možnostech opravy. S vytvořením evropské online platformy a informačního formuláře bude proces opravy transparentnější a přístupnější. Zároveň se členské státy budou muset angažovat v podpoře těchto nových opatření, což by mělo vést ke zvýšení udržitelnosti a podpoře ekologické transformace v rámci Zelené dohody.
Autor: Mgr. Jakub Málek, Ráchel Kouklíková a Tereza Hrudková, PEYTON legal advokátní kancelář
[1] směrnice evropského parlamentu a rady (EU) 2024/1799 ze dne 13. června 2024 o společných pravidlech na podporu oprav zboží a o změně nařízení (EU) 2017/2394 a směrnic (EU) 2019/771 a (EU) 2020/1828, (Text s významem pro EHP), dostupná na odkaze: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=OJ:L_202401799
[2] více se o ekodesignu můžete dočíst také v našem předešlém článku zde: https://www.peytonlegal.cz/espr-narizeni-o-ekodesignu-pro-udrzitelne-produkty/
Newsletter
Ze světa členů
Ze světa členů