Co pro vás znamená pařížská klimatická dohoda?

16. 2. 2016

Zapojte se do mezinárodní kampaně UN Climate Change a vytvořte a sdílejte třicetisekundové video pod hashtagy #ParisAgreement a #Means4Me.

Generální tajemník OSN Ban Ki-moon pozval 22. dubna 2016 hlavní státní a vládní představitele do New Yorku k podpisu historické pařížské klimatické dohody, která byla vyjednána minulý rok (více zde). Dle dohody se 195 zemí zavázalo bojovat s klimatickou změnou a zahájit aktivity a investice do nízkouhlíkové, pevné a udržitelné budoucnosti.

Pařížská dohoda může být úspěšná jen v případě, že ji všichni aktivně podpoří – nejen globální i lokální lídři, ale také investoři, firmy a občané, kteří chtějí žít v bezpečném a prosperujícím světě a mají zájem ovlivnit prostředí, ve kterém se pohybují.

Přidejte se také! Ještě než se dohoda podepíše, můžete vyjádřit, co pro vás osobně tento závazek znamená, a sice v krátkém, maximálně 30ti sekundovém videu, které nahrajete na svůj chytrý telefon, tablet, notebook nebo počítač a uveřejníte na sociálních sítích. Kampaň poběží do 28. února 2016. Nezapomeňte, že nahrávka nemusí být nijak profesionální – stačí silné a přesvědčivé sdělení!

Zde je pár otázek, kterých se ve svém sdělení můžete dotknout:

  • Nakolik se obáváte klimatické změny?
  • Jakou naději v budoucnost ve vás vzbuzuje pařížská dohoda?
  • Jak si myslíte, že vaše země, město, firma nebo organizace může přispět?
  • Co jste připraven/a podniknout osobně, aby byla pařížská dohoda úspěšná?

Jakmile nahrajete vaše video, prosím uveřejněte ho na Twitteru, Facebooku nebo Instagramu pod hashtagy #ParisAgreement a #Means4Me. Hashtagy můžete používat i v celých větách, například “#ParisAgreement pro mě znamená bezpečnější svět”.

Pokud používáte Instagram, mějte na paměti, že maximální délka videa je jen 15 sekund. Na konci videa nebo v doprovázejícím textu můžete také vyzvat někoho dalšího, aby se k výzvě připojil – vzpomínáte třeba na ice bucket challenge?

Inspirujte se videem hlavní představitelky UN Climate Convention, Christiany Figueres, ve kterém říká, že pro ni pařížská dohoda znamená zajištění budoucnosti pro její dvě dcery a všechny mladé lidi (video zde).

Zdroj: United Nations Framework Convention on Climate Change, What does the Paris Agreement Mean for You, February 2016, more here