
Newsletter
Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání
7. 6. 2024
V květnu 2024 bylo v Úředním věstníku publikováno nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví rámec pro zajištění bezpečných a udržitelných dodávek kritických surovin a mění nařízení (EU) č. 168/2013, (EU) 2018/858, (EU) 2018/1724 a (EU) 2019/1020 (dále jen „Nařízení“). Toto Nařízení, známé také jako „akt o kritických surovinách“, se zaměřuje na správu kritických surovin, které jsou zásadní pro evropskou ekonomiku a technologický pokrok.
Evropa je závislá na dovozu klíčových surovin pro průmysl. Často se přitom jedná o téměř monopolní dodavatele ze třetích zemí. Například 71 % platinových kovů dovážených do EU pochází z Jihoafrické republiky, 63 % světových zásob kobaltu se těží v Demokratické republice Kongo a 60 % vytěženého kobaltu se dále zpracovává v Číně. EU má proto za cíl zmírnit rizika pro dodavatelské řetězce spojená s těmito strategickými vazbami tak, aby posílila svou ekonomickou odolnost.
Nařízení také vychází ze skutečnosti, že EU nemá a ani nemůže mít dostatek těchto surovin z vlastních zdrojů, takže musí pracovat i na posílení světových dodavatelských řetězců a zaměřit se na vlastní navyšování zdrojů, například lepším zpracováním surovin nebo jejich recyklací.
Působnost Nařízení
Nařízení se bude týkat především velkých společností – s více než 500 zaměstnanci a čistým celosvětovým obratem vyšším než 150 milionů eur, které se zabývají odběrem, produkcí nebo zpracováním strategických či kritických surovin. Tyto suroviny, uvedené v přílohách I a II Nařízení, budou každé 3 roky podléhat přezkumu a budou aktualizovány. Jedná se zejména o vzácné prvky, kovy, magnety a další.
Mezi hlavní dotčené oblasti patří:
Nařízení zavádí jasné lhůty povolovacích řízení pro těžební projekty EU, umožňuje Komisi a členským státům uznat projekt za strategický, vyžaduje hodnocení rizik dodavatelského řetězce a zajišťuje přístup EU ke kritickým surovinám prostřednictvím referenčních hodnot pro těžbu, zpracování, recyklaci a diverzifikaci zdrojů dovozu.
Cíle Nařízení
Nařízení se snaží podchytit a zohlednit několik zájmů najednou:
Na unijní úrovni vznikne Evropská rada pro kritické suroviny (ERKS), na státní úrovni pak jednotná kontaktní místa, online databáze, mapy výskytu surovin nebo podpora strategických projektů.
Nařízení o kritických surovinách se snaží minimalizovat rizika spojená s globálními dodavatelskými řetězci a zvýšit svou strategickou autonomii v oblasti klíčových surovin. Komise předpokládá vydání poměrně značného množství prováděcích aktů a od jejich přijetí odvozuje účinnost odpovídajících ustanovení, obvykle s dvouletým odstupem. Různé jeho části tak nabydou účinnosti v letech 2024 až 2029.
Znění Nařízení najdete na odkaze zde.
Autor: Mgr. Jakub Málek, Ráchel Kouklíková a Tereza Hrudková, PEYTON legal advokátní kancelář
Newsletter
Newsletter