Co umožňuje a co zavádí Net-Zero Industry Act?

17. 9. 2024

Dalším legislativním nástrojem, který má podpořit proces přechodu ke klimatické a zejména uhlíkové neutralitě, je tzv. Net-Zero Industry Act – Nařízení o průmyslu pro nulové čisté emise. Nařízení přijaté v květnu tohoto roku je součástí průmyslového plánu spadajícího do tzv. Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), které zavádí unifikační pravidla pro dostupnost a využívání technologií pro nulové čisté emise.

Cílem aktu o průmyslu pro nulové čisté emise je posílit evropskou výrobní kapacitu pro technologie pro nulové čisté emise a jejich klíčové složky a odstranit překážky bránící zvýšení výroby v Evropě. Tím by se měla zvýšit konkurenceschopnost odvětví technologií pro nulové čisté emise, přilákat investice a zlepšit přístup na trh pro čisté technologie v EU. Přechod na čistou energii a energetická odolnost EU by tím měla být výrazně podpořena.

Působnost NZIA a technologie

Pravidla v NZIA (dostupné v českém jazyce na odkaze zde) se vztahují na konečné výrobky, součásti a strojní zařízení nezbytné pro výrobu technologií pro nulové čisté emise, jako například solární fotovoltaické a solární tepelné technologie, technologie výroby energie z obnovitelných zdrojů na pevnině a na moři, bateriové/skladovací technologie, tepelná čerpadla a technologie geotermální energie, vodíkové technologie, včetně elektrolyzérů a palivových článků, udržitelné technologie výroby bioplynů, technologie zachycování a ukládání uhlíku (CSS), technologie rozvodné sítě, technologie udržitelných alternativních paliv, hydroenergetické technologie, další technologie v oblasti energie z obnovitelných zdrojů a mnoho dalších.

NZIA se rovněž vztahuje na výrobce v energeticky náročných odvětvích, jako je ocelářství, chemický a cementářský průmysl, kteří vyrábějí součástky používané v technologiích pro nulové čisté emise a investují do dekarbonizace.

Strategické projekty a veřejné zakázky

NZIA umožňuje vytvoření strategických projektů pro nulové čisté emise, které mají zásadní význam pro posílení odolnosti, strategické autonomie a konkurenceschopnosti průmyslu EU. Další výhodou má být „prioritní status“ na vnitrostátní úrovni, rychlejší povolování, soustředěná pozornost v rámci platformy pro nulové čisté emise v Evropě (včetně finančního poradenství) a naléhavé řešení v rámci soudních postupů a postupů řešení sporů v souladu s vnitrostátními právními předpisy a právními předpisy EU.

Zavádí také povinná necenová kritéria v zadávacích řízeních na čisté technologie a aukcích energie z obnovitelných zdrojů. Orgány veřejné moci musí zvážit kritéria, jako je udržitelnost, odolnost, kybernetická bezpečnost a další kvalitativní faktory. U veřejných zakázek je udržitelnost minimálním povinným požadavkem. Kritérium odolnosti vyžaduje, aby veřejní zadavatelé v případech vysoké závislosti diverzifikovali zdroje dodávek.

Platforma pro nulové čisté emise v Evropě

NZIA také zřizuje platformu pro nulové čisté emise v Evropě, což je správní orgán, který se skládá z Komise a zemí EU a jehož úkolem je sledovat pokrok, diskutovat o vývoji a spolupracovat se zúčastněnými stranami občanské společnosti. Platforma poskytuje poradenství v oblasti financování strategických projektů pro nulové čisté emise a zapojuje se do mezinárodních průmyslových partnerství pro nulové čisté emise s cílem usnadnit globální přechod na čistou energii.

Akt o průmyslu pro nulové čisté emise vytváří regulační rámec na podporu konkurenceschopnosti průmyslu a technologií EU, které mají zásadní význam pro dekarbonizaci. Cílem nařízení je pokrýt 40 % potřeb EU v oblasti produktů strategických technologií, jako jsou elektrolyzéry pro výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů, solární fotovoltaické panely, větrné turbíny, baterie a tepelná čerpadla, z produktů vyrobených v Evropě, což se nepochybně dá označit za krok správným směrem. Podpora udržitelných technologií a iniciativ je nejméně invazivní způsob postupného přechodu na čisté zdroje energie.


Autoři: Mgr. Jakub Málek, Ráchel Kouklíková a Tereza Hrudková, PEYTON legal advokátní kancelář

Související

Směrnice o green claims: 8 + 1 nejčastějších otázek a odpovědí

Přejít na článek