Co všechno dokáže jedno malé světlo

2. 3. 2015

K dnešnímu dni je na světě téměř 11,7 milionu uprchlíků, z toho polovina jsou děti.

Všichni hledají bezpečí a přístřeší v uprchlických táborech UNHCR. Špatné nebo žádné osvětlení zde může mít zničující dopad na jejich bezpečí, možnosti vzdělání a zajištění příjmu.

Nadace IKEA Foundation a UNHCR spolupracují ve snaze nalézt vhodná řešení, jak pro uprchlíky z Bangladéše, Etiopie, či Súdánu zajistit zdroje obnovitelné energie a osvětlení. Za každou žárovku LEDARE zakoupenou v období od 1. února do 28. března daruje nadace IKEA Foundation 1 euro uprchlickým táborům.

Osvětlení z obnovitelných zdrojů může velmi významně ovlivnit kvalitu života uprchlíků. Solární lampy umožňují dětem učit se po setmění a zlepšovat tak svoje školní výsledky. Solární pouliční osvětlení zvyšuje bezpečnost v táborech a umožňuje realizovat nejrůznější společenské aktivity. Spolehlivé osvětlení umožňuje uprchlíkům věnovat se i po setmění aktivitám, které jim zajišťují příjem – tkaní, šití nebo provozování malých obchůdků a stánků.

Malé světlo v utečeneckém táboře znamená pro rodiny, které v těchto táborech žijí, velkou pomoc. “Noci jsou dlouhé a díky světlu mají lidé příležitost a možnost dělat věci, které by jinak po západu slunce dělat nemohli,” uvádí Paul Mccallion, expert na energie UNHCR.

Více informací ke kampani naleznete zde.