Další diskriminace rostlinného odvětví v Česku. Daň na rostlinné alternativy mléka se zvedne o 75 %

Ze světa členů

2. 6. 2023

Nově představený konsolidační balíček přesouvá všechny nápoje do zvýšené sazby DPH, a ačkoliv živočišné mléko získalo výjimku, rostlinné alternativy, které jsou důležitou součástí jídelníčku nejen osob trpících alergiemi, čeká pravděpodobně zdražení. Může jít o diskriminaci na základě zdravotních indispozic, namítá v otevřeném dopise organizace ProVeg.

Mléko i jeho rostlinné alternativy byly dosud ve stejné snížené sazbě DPH, a to 15 %. Nově budou rostlinné alternativy stejně jako ostatní nápoje přesunuty do 21% sazby DPH, zatímco mléko bude v nové snížené sazbě 12 %.

„Ačkoliv lze chápat důvody vedoucí k úsporným opatřením a rozhodnutí zdanit vyšší mírou např. limonády s vysokým obsahem cukru, domníváme se, že rostlinné alternativy mléka, plnící v jídelníčku mnoha osob stejnou funkci jako mléko, by měly být zdaněny spravedlivě, stejnou měrou,” uvedla Eva Hemmerová, komunikační manažerka organizace ProVeg Česko, která spustila otevřený dopis žádající spravedlivé DPH pro alternativy mléka.

Rostlinná mléka jsou již dnes v České republice znevýhodněna např. nepříznivým nastavením dotací, což je jeden z důvodů, proč jsou také stále výrazně dražší, a tedy i méně dostupné. Přesunutí do vyšší sazby ještě více znevýhodní ty, kteří nemohou živočišné produkty konzumovat např. ze zdravotních důvodů.

„Je nepřijatelné, aby osoby, které nemohou či nechtějí pít živočišné mléko, byly diskriminovány. Domníváme se, že jde o nepřímou diskriminaci na základě zdravotních indispozic, v případě alergií a intolerancí, a náboženství či světonázoru, v případě dalších důvodů vedoucích k nahrazení živočišných produktů rostlinnými,” dodala Hemmerová.

Opatření nepoměrně více dopadne na zdravotně znevýhodněné

S tzv. laktózovou intolerancí, tedy nesnášenlivost mléčného cukru laktózy, se potýká zhruba 20 % evropské populace. Příznaky jako bolest břicha, nadýmání a křeče tedy trápí po konzumaci mléčných produktů každého pátého Čecha či Češku. Ani bezlaktózové živočišné mléko není úplným řešením, vzhledem k tomu, že v případě alergie na kasein (mléčná bílkovina) se člověk musí vyhýbat konzumaci mléka všech druhů zvířat (včetně produktů z mléka vyrobených). Přímo na stránce Národního zdravotnického informačního portálu se pak uvádí, že „rýžové a sójové mléko lze použít jako náhradu za mléko živočišného původu, pokud nevyvolávají alergii.

„Máme tři děti, nejmladší syn má alergii na bílkovinu kravského mléka. Pokud vařím jídla pro celou rodinu, používám tedy rostlinné mléko, např. ovesné, rýžové nebo mandlové, abychom mohli jíst všichni. Rozdíl v ceně je i tak velký a alespoň to DPH by mohlo zůstat nižší, stejně jako u kravského mléka, v rodinném rozpočtu je takový rozdíl samozřejmě znát. My to zvládneme, ale ABKM je přechodná alergie, která se u kojenců a batolat vyskytuje překvapivě často, mnohým rodinám asi zvýšení DPH u rostlinných mlék přinese další komplikace,” popsala svůj příběh Martina z Velkého Přítočna.

Pokud má nižší sazba DPH na mléko a mléčné nápoje zajišťovat dostupnost pro spotřebitele a spotřebitelky, je tedy nezbytné snížit sazbu i u rostlinných alternativ mléka, díky čemuž nebude určitá skupina osob diskriminována a finančně znevýhodněna. „Pokud však je motivací zvýhodnit podnikatele a podnikatelky z mlékárenského průmyslu a udržet jim silnou konkurenční výhodu na úkor jiných, tak jde o alarmující přístup vlády a ukázku, že vyhovuje určitým lobbistickým skupinám a nemyslí v první řadě na občany a občanky,” uvedla Ivana Procházková z ProVeg Česko.

Vyšší zdanění jde také proti snahám o udržitelnost

Vyšší zdanění alternativ živočišného mléka také podkopává snahy jednotlivců i institucí o vyšší udržitelnost v oblasti jídla. Rostlinná mléka mají nižší dopad na životní prostředí. K výrobě sójového mléka je potřeba přibližně 22x nižší množství vody a 12x menší množství půdy v porovnání s kravským mlékem.

Sójové mléko není limonáda

Ačkoliv by to bylo mnohem smysluplnější, množství cukru a dopad na zdraví v případě této limonádové daně bohužel nehraje roli. Neslazené sójové mléko s velmi podobným obsahem bílkovin, vápníku či vitamínů jako kravské mléko, tak bude zdaněno stejnou mírou, jako slazené limonády. Oproti tomu cukrem slazené čokoládové kravské mléko zůstane ve snížené sazbě DPH.

„Pevně věříme, že jde o nedorozumění a rostlinné alternativy mléka získají výjimku a budou přesunuty do stejné sazby jako živočišné mléko, kam také funkčně patří. S tzv. laktózovou intolerancí, tedy nesnášenlivost mléčného cukru laktózy, se potýká zhruba 20 % evropské populace. Příznaky jako bolest břicha, nadýmání a křeče tedy trápí po konzumaci mléčných produktů každého 5. Čecha či Češku,” uvedla Hemmerová.


Zdroj: Další diskriminace rostlinného odvětví v Česku. Daň na rostlinné alternativy mléka se zvedne o 75 %. ProVeg. Tisková zpráva

Související

UGO chce zužitkovat bioodpad, vymyslet to mají účastníci Challenge Lab

Přejít na článek

Běhej a uklízej okolí! Do projektu Run & Plog se přihlásilo 1 200 běžců

Přejít na článek